neděle 16. ledna 2022 Ctirad

V olomoucké zoo se vylíhlo devět jedovatých hadů. Už se začali svlékat

O devět jedovatých hadů je nyní bohatší olomoucká zoologická zahrada. Před nedávnem vylíhnutá mláďata kobříka kapského v nejbližší době čeká první krmení. Zoo Olomouc chová tyto hady od roku 2017, celkem se zde podařilo odchovat 11 mláďat.

Potravu kobříků tvoří ještěři a drobní hlodavci, které loví pomocí neurotoxicky působícího jedu. Jed způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva. Samice snáší 3 až 11 vajec. Mláďata už od vylíhnutí disponují jedem. Člověka ve většině případů uštknutí neohrožuje na životě.

"V průběhu října se postupně líhlo devět jedinců, kteří se začali svlékat. Vše tedy nasvědčuje tomu, že bychom k prvnímu krmení mohli přikročit už tento týden, kdy budou mít kobříci po svleku," sdělil terarista Pavel Javůrek.

Zoo Olomouc chová kobříky kapské od roku 2017. Celkem se zde podařilo odchovat 11 mláďat, návštěvníci se s nimi mohou setkat v pavilonu Kalahari.

Kobříci jsou endemickým rodem jedovatých hadů z čeledi korálovcovití, kam patří také kobry. Žijí v jižní Africe. Kobřík kapský je menší had, dorůstající do délky 75 centimetrů. Vyhledává suché kamenité nebo písčité biotopy s chudou vegetací. Aktivní je za soumraku.

"Chov kobříků i jiných jedovatých plazů spadá pod zvláštní povolení pro chov zvířat vyžadujících zvláštní péči. Toto povolení vydává příslušná krajská veterinární správa na základě předem schváleného chovatelského zařízení a splnění dalších náležitostí. V přírodě není příliš ohrožený, ale často je nalézán přejetý na silnicích," dodala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Velbloudi jednohrbí znovu na Svatém Kopečku. Zoo po letech obnovuje chov

Během strašidelného týdne mohou návštěvníci olomoucké zoologické zahrady pozorovat také nové přírůstky. Zoo na Svatém Kopečku po 16 letech obnovuje chov velbloudů jednohrbých. Faunu mořské nádrže pak rozšířila další samice žraloka černoploutvého.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky zoo, kobřík kapský, mládě, had, jed, Svatý Kopeček, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.