sobota 28. května 2022 Vilém

Tomograf nahlédl do nitra gotické sochy. Olomoucké Muzeum umění připravuje její restaurování

Vyšetřením na tomografu nedávno prošla pozdně gotická socha Panny Marie s Ježíškem z konce 15. století pocházející z Hranic na Moravě. Pracovníci Muzea umění Olomouc připravují její restaurování a pomocí počítačové tomografie mohli nahlédnout do jejího nitra, aniž by vzácnou sochu jakkoliv poškodili.

Socha Panny Marie s Ježíškem je součástí sbírek Muzea umění Olomouc. "Průzkum se uskutečnil se záměrem plánovaného restaurátorského zásahu. Dílo je v havarijním stavu, vizuálně degradované mladšími přemalbami a nevhodnými doplňky, které nekorespondují s dřevořezbou gotické sochy," vysvětlila vedoucí odboru ochrany sbírkového fondu a kurátorka muzea Helena Zápalková.

Počítačová tomografie restaurátorům umožňuje zobrazení trojrozměrného předmětu v různých řezech. V případě sochařských děl tak lze nahlédnout dovnitř sochy, aniž by bylo nutné nějakou část oddělit.

"Z příčných řezů lze dobře vyčíst strukturu, vnitřní stavbu, nárůst letokruhů, kvalitu dřevní hmoty, poškození dřevokazným hmyzem, houbou, různé praskliny, skryté autorské i pozdější úpravy a jejich rozsah nebo spojovací prvky, jako jsou čepy, hřeby či skoby," popsala Zápalková.

Do tomografu se každá socha nevleze

Restaurátoři v současné době snímky z tomografu vyhodnocují a analyzují. "Již nyní lze však potvrdit, že pod četnými přemalbami a tmely je dochována původní modelace sochy včetně historické polychromie v takovém stavu, který umožní její restaurování a následnou prezentaci," uvedla kurátorka.

Průzkum se uskutečnil na Radiologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, spolupracují na něm Univerzita Palackého v Olomouci a Národní památkový ústav.

Počítačovou tomografii odborníci využívají již řadu let. "Omezujícím faktorem jsou pochopitelně hmotnost a rozměry zkoumaných objektů, neboť přístroje jsou konstruovány pro lidské tělo," dodala Zápalková. 

V Olomouci dnes začíná největší výstavní projekt Muzea umění Trienále/SEFO 2021

V Olomouci dnes začíná největší letošní projekt Muzea umění Olomouc, přehlídka současného středoevropského umění Trienále/SEFO 2021. Desítky umělců z tuzemska a Polska, Maďarska, Slovenska, Rakouska či Slovinska budou ve městě prezentovat svá...

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum umění Olomouc

Štítky tomograf, socha, restaurování, Muzeum umění, Fakultní nemocnice, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.