pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Asociace krajů vyzývá hygieniky, aby ignorovali otázky Zlatého špendlíku

Asociace krajů ČR doporučuje hygienikům, aby ignorovali dotazy od iniciativy Zlatý špendlík. Podle hejtmanů jde o šikanózní dotazy. V tiskové zprávě o tom informoval předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS). Zlatý špendlík v minulém týdnu vyzval lidi, aby hygienikům poslali e-mailem různé dotazy. Podle iniciativy musejí hygienici na otázky odpovědět. Do e-mailovýchschránek hygieniků zatížených kromě jiného trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem dorazily tisíce dotazů.

„Akce Zlatý špendlík Daniela Landy je jasnou ukázkou šikanózního výkonu práva. Zahltit v této době hygienické stanice dotazy je zjevně účelové. K tomu zákon 106 o svobodném přístupu k informacím neslouží,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba.

Podle něj navíc odpovědi iniciativu Zlatý špendlík ani nezajímají. „Ať se žadatelé o informace klidně obrátí na soud. Myslím, že bude pro řadu z nich poučné vystoupit z anonymity a veřejně u soudu obhájit, proč žádost poslali a na co informace potřebovali. Demokracie není anarchie. Tohle nelze tolerovat,“ řekl Kuba.

V Olomouckém kraji evidují hygienici největší týdenní nárůsty počtů nakažených s covidem-19 v České republice. Už tak extrémní zátěž pro Krajskou hygienickou stanici navíc v posledních dnech navyšují e-mailové dotazy, které mají podle výzvy Zlatý...

Iniciativa Zlatý špendlík ve výzvě nazvané "Zahlťme neprodleně hygieny" označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní. „Prosíme tedy každého z vás, aby se klidně i opakovaně dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků,“ píše iniciativa.

Landa v úterý pro server iROZHLAS.cz odmítl, že by se jednalo o šikanu. Zároveň uvedl, že nejde jen o jeho aktivitu. „Ten text vzešel z širšího okruhu, z právně erudovaných lidí," řekl.

Podle něj nemohla iniciativa tušit, kolik lidí se skutečně začne hygien dotazovat. Odmítl, že by byl tváří celé akce a označil se za "zesilovač". Zesiluji hlas Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, zesiluju hlas lékařů Zdravého fóra. Zesiluji hlas našich právníků, kteří jsou sdružení v organizaci Pro Libertate,“ řekl serveru.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, správa, kraje, covid, dotazy, zlatý špendlík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.