neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Lidé mohou adopcí píšťal přispět na opravu varhan z kostela v Sobotíně

Adopcí píšťal mohou lidé přispět na rekonstrukci více než 100 let starých cenných varhan z kostela svatého Vavřince v Sobotíně na Šumpersku. Vybrat si mohou jednu i více píšťal, částky se pohybují od několikasetkorunových položek až do 8000 korun.

Adopce píšťal by měla přispět na rekonstrukci, která vyjde na téměř milion korun. Varhany z roku 1895 neprodělaly od svého vzniku generální opravu, proto bylo již potřeba přistoupit k zásadnímu technologickému kroku.

"Na začátku srpna byl vybrán zhotovitel rekonstrukce, renomovaný varhanář Pavel Stehlík z Karlína na jižní Moravě, který nabídl varhany opravit za celkovou částku 988 000 korun," uvedla farnost a svých stránkách. Varhany kvůli opravě musejí být postupně demontovány, pokud se bude dařit uvedenou částku vybrat, rozeznít by se mohly opět přibližně za tři roky.

Částky se pohybují od 400 do 8000 korun

Lidé si mohou na stránkách farnosti vybrat jakoukoliv z několika set píšťal a do týdne po rezervaci příslušnou částku zaplatit. Přispět na opravu cenných sobotínských varhan tak může kdokoliv snadno a rychle. Podle informací ze stránek je již několik desítek píšťal adoptováno, cena za adopci jednotlivých píšťal se pohybuje od 400 do 8000 korun.

Kromě adopce píšťal mohou lidé na opravu varhan přispět také při sérii benefičních koncertů, které farnost při této příležitosti chystá. První z nich se uskutečnil na konci září, kdy se vybralo téměř 9000 korun. Další, tentokrát vánoční koncert, je naplánován na 25. prosince.

V chrámu svatého Mořice začalo rozebírání největších varhan v zemi

Na začátku týdne začali odborníci s rozebíráním vzácných varhan v chrámu svatého Mořice. Jedná se o největší nástroj v zemi. Hudebníci se shodují na tom, že nástroj už není v dobré kondici.

Unikátní nástroj od uničovské firmy Brauner

Varhany s mechanickým hracím stolem v kostele sv. Vavřince v Sobotíně postavila v roce 1895 významná moravská varhanářská firma bratří Braunerů z Uničova. Jde o mimořádně kvalitní romantické jednomanuálové varhany s pedálem, které jsou i přes řadu následných zásahů dochovány v původním stavu. Cenná je především jejich zvuková stránka.

"Jedná se o jeden z mála dochovaných nástrojů uničovské firmy Brauner, který je dochován v intaktním a funkčním stavu. Řada technických a zvukových řešení je naprosto unikátní, proto je jediným smysluplným řešením obnovy vzácného nástroje jeho restaurování," doplnila farnost na svých stránkách.

Podobnou cestou mohou přispívat od letošního května lidé i na opravu vzácných Englerových varhan z olomouckého kostela svatého Mořice. Varhany, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v celé střední Evropě, tvoří je 7884 píšťal. Do náročné opravy se varhanáři pustili na konci loňského roku.

Zájemci mohou přispět na opravu Englerových varhan adopcí píšťal

Adopcí píšťal podle vlastního výběru mohou zájemci přispět na opravu vzácných Englerových varhan z olomouckého kostela svatého Mořice. Varhany, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto www.kostel-sobotin.cz

Štítky varhany, adopce, píšťala, kostel sv. Vavřince, Sobotín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.