neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Olomouc konzultuje s právníky jak obnovit alespoň část vánočních trhů

Adventní atmosféra by se mohla vrátit do centra Olomouce, vedení města s právníky a pořádající firmou snaží hledat cesty pro alespoň částečné obnovení trhů. V pátek v 18 hodin zhasnuly podle nařízení vlády prodejní stánky i vánoční strom. Olomouc převezme od pořadatelů trhy náklady na světelnou výzdobu.

S prvním letošním sněhem stánky na Horním i Dolním náměstí potemněly, a s nimi i vánoční strom a výzdoba v centru města. To samozřejmě vyvolalo vlnu nevole a rozhořčení. Po dohodě primátora města Olomouce Miroslava Žbánka (ANO) s pořadateli trhů, kteří měli na starost právě také vánoční světelnou výzdobu, na sebe tento závazek převezme město a náklady na její provoz uhradí ze své kasy. „Je to právě i nádherně nasvícené centrum, co dotváří tu kouzelnou atmosféru adventní Olomouce, o to lidi připravit nemůžeme,“ říká primátor, který zároveň jedná s pořadateli o možnosti zachování alespoň části tradičních trhů.

„V šest hodin večer jsme vypnuli elektřinu na stáncích a světelnou výzdobu, abychom skutečně docílili toho, že stánkaři zavřou a lidé se nebudou na náměstí moc zdržovat. Atmosféra byla napjatá a chtěli jsme předejít tomu, že by nedejbože musela zasahovat policie. Zůstala svítit jen radnice, která má přípojku z jiné větve,“ vysvětluje pořadatel Vánočních trhů Petr Ilgner.

Olomoucké vánoční trhy se ponořily do tmy a lidé odešli. Je to velké zklamání, říkají pořadatelé

Pět minut před šestou zkušebně a v šest hodin už nadobro zhasnuly stánky na vánočních trzích v centru Olomouce a v okolí nazdobené jedle se rozhostila pochmurná atmosféra. Oblíbená adventní akce skončila na povel podle vládních nařízení, prodejci...

Kulturní Olomouc, která má společně s provozováním trhů ve smlouvě uloženo také zajištění vánoční světelné výzdoby, se proto dohodla s primátorem, že město tyto náklady převezme. Stromeček i výzdoba na lampách už tedy opět svítí.

Předvánoční Olomouc každoročně lákala k návštěvě lidi nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Zdejší Vánoční trhy návštěvníci považovali za jedny z nejkrásnějších a s nejlepší atmosférou. Poslední dva roky však mnohé změnily.

„To hlavní, co vytváří kouzlo Vánoc, je čas strávený s blízkými a tradice. A právě ty chceme v centru města ponechat. Ty dětem, a koneckonců ani sobě, nemůžeme vzít. Tradiční vánoční výzdobu si tedy budeme moci užít i nadále, u stromečku zůstane dětmi tolik oblíbená zvonička a přesuneme sem i dřevěný betlém, který stojí na Dolním náměstí. A jednáme s Kulturní Olomoucí také o tom, že bychom chtěli zachovat alespoň část trhů. Jak to ale udělat tak, aby toto řešení nebylo nějak napadnutelné s ohledem na nejnovější nařízení vlády, to ještě společně s pořadatelem konzultujeme s právníky,“ říká primátor Žbánek, který by chtěl v centru města vánoční atmosféru co nejvíce podpořit.

Byla to totální podpásovka, mrzí pořadatele trhů

Na sociálních sítích se začaly šířit informace o tom, jak si s nastalou situací poradili v jiných městech a jak dokázali vánoční trhy udržet. Zdá se, že podobná naděje je i v Olomouci, na odborný závěr právníků se však zatím čeká. Teoreticky by mohla být ve hře také varianta přesunutí některých prodejců na tržnici. Zatím jsou však jednání ve fázi úvah a zjišťování zákonných možností. Začátkem týdne by snad mohlo být jasněji.

Petr Ilgner by se vzdal jen velmi nerad. „Po minulém roce, kdy Vánoční trhy sice fungovaly, ale s mnohými omezeními, jsme skončili ve ztrátě. I přesto jsme se ale s městem dohodli na pořádání trhů i nadále, i když s obavami a jistým rizikem, které s sebou nese každé podnikání. A zvlášť v této době. Ovšem co se stalo teď, je totální podpásovka. Jasný signál toho, že tady neexistuje žádná předvídatelnost. Musíme teď zhodnotit, jaké jsou naše možnosti, tak abychom se nedostali do problémů. Nařízení nechceme obcházet, ale zároveň bychom byli rádi, kdyby se nám ve spolupráci s městem podařilo alespoň něco zachránit,“ doufá pořadatel.

Ačkoli jsou stánky už zavřené, bourat se zatím nebudou. Pořadatel zatím vyčkává na definitivní závěr od svých právních poradců a na výsledky jednání s vedením města.

Nikoho kontrolovat nebudeme a v deset rozhodně nezavřu, říká k nařízením restauratér z Hluboček

Nejen vánočních trhů, ale také hospod a restaurací se dotkla protiepidemická opatření vlády v demisi, které umožnil nouzový stav. Pravidla omezující podnikání v pohostinství dlouhodobě odmítá restaurace U Ervina v Hlubočkách u Olomouce.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa | Zdroj Statutární město Olomouc

Štítky Vánoční trhy, nákupy, obchod, Vánoce, strom, nařízení, koronavirus, opatření, covid-19, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.