neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Ztráta i pro charitu. Zákaz vánočních trhů uzavřel v Olomouci také dobročinný stánek

Neziskové organizace v Olomouci letos kvůli zrušení vánočních trhů přijdou o výtěžek z provozu vánočního stánku s punčem, pochutinami a řemeslnými výrobky, který každoročně v centru Olomouce provozuje spolek Dobré místo pro život. Například předloni stánek na charitu v předvánočním období vydělal rekordních 1,4 milionu korun, letos ale fungoval pouze několik dní.

O zrušení vánočních trhů kvůli sílící pandemii koronaviru rozhodla vláda, stánky musely být uzavřeny v pátek večer.

Věra Zukalová ze spolku Dobré místo pro život neskrývá velké rozladění ze zákazu vánočních trhů. "Zrušení Vánočních trhů ze dne na den je kudla do zad všem drobným stánkařům a provozovatelům trhů. Je mi jich opravdu moc líto. Osobně jsem obvolala všechny, co měli prodávat u nás, aby se zúčastnili pouze očkovaní a aby dodržovali všechna opatření. Obchody budou plné, venkovní trhy zavřené," uvedla Zukalová na sociálních sítích.

Olomoucké vánoční trhy se ponořily do tmy a lidé odešli. Je to velké zklamání, říkají pořadatelé

Pět minut před šestou zkušebně a v šest hodin už nadobro zhasnuly stánky na vánočních trzích v centru Olomouce a v okolí nazdobené jedle se rozhostila pochmurná atmosféra. Oblíbená adventní akce skončila na povel podle vládních nařízení, prodejci...

Stánek Dobrého místa pro život, jehož výtěžek je každoročně rozdělen organizacím starajícím se například o mentálně postižené děti, staré a nemocné lidi nebo o nevidomé a slabozraké, byl uzavřen ve čtvrtek večer. "Naše organizace to zvládnou, i když jsme jim nemalou částkou mohli pomoci rozvíjet jejich sociální služby," upozornila Zukalová.

Například olomoucké TyfloCentrum výtěžek z prodeje vánočního punče používalo na podporu osob se zrakovým postižením, jejich vzdělávání i zaměstnávání v sociální firmě Ergones, která je jeho součástí. TyfloCentrum se kvůli zrušeným vánočním trhům rozhodlo uspořádat symbolické on-line punčování. Lidé mohou finančně přispět například na webových stránkách či bankovním převodem pomocí QR kódu z letáčku.

Role obsluhy ve stánku s punčem a různým sortimentem se v předchozích letech zhostili například olomoučtí hasiči, fotbalisté, herci Moravského divadla Olomouc i Divadla na Šantovce. Akce se zúčastnili také házenkáři, pracovníci olomouckého studia Českého rozhlasu, televize ZZIP a členové hudební skupiny Mňága a Žďorp. Punč prodávali i zástupci několika firem z Olomouce a okolí.

Olomouc konzultuje s právníky jak obnovit alespoň část vánočních trhů

Adventní atmosféra by se mohla vrátit do centra Olomouce, vedení města s právníky a pořádající firmou snaží hledat cesty pro alespoň částečné obnovení trhů. V pátek v 18 hodin zhasnuly podle nařízení vlády prodejní stánky i vánoční strom. Olomouc...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dobré místo pro život - Zdeněk Zukal

Štítky Vánoce, vánoční trhy, trhy, tradice, advent, charita, prodej, nařízení, covid-19, koronavirus, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.