neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Jeseník začne pracovat na šesti projektech, které navrhli do rozpočtu občané

Milion korun vyčlenil Jeseník z městské kasy na projekty, které navrhnou sami občané v takzvaném participativním rozpočtu. Vítězným záměrem byl ve druhém ročníku hlasování veřejnosti nový nájezd pro kočárky nedaleko polikliniky. Nakonec se ale uskuteční ještě dalších pět vylepšení, se kterými přišli obyvatelé lázeňského sídla.

Občané Jeseníku mohli pro sedmnáct návrhů hlasovat do 27. října, po ukončení ankety potvrdila výsledky městská rada. Proběhlo také posouzení potřebných nákladů na nejlépe umístěné nápady z hlasování.

„Vzhledem k nízké finanční náročnosti jednotlivých projektů, které byly přihlášeny do letošního ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník, je možné jich zrealizovat více,“ informovala mluvčí jesenické radnice Lucie Musialová.

Lidé mohou adopcí píšťal přispět na opravu varhan z kostela v Sobotíně

Adopcí píšťal mohou lidé přispět na rekonstrukci více než 100 let starých cenných varhan z kostela svatého Vavřince v Sobotíně na Šumpersku. Vybrat si mohou jednu i více píšťal, částky se pohybují od několikasetkorunových položek až do 8000 korun.

Uskutečnění by se tak mělo dočkat prvních šest podnětů od občanů. Nedaleko polikliniky vzniknou nájezdy, které usnadní pohyb maminkám s kočárky či hendikepovaným osobám. Jeseník by podle dalšího návrhu nově měl mít veřejné WC zdarma. Revitalizací má projít hřiště v městské části Bukovice. Vybudovat by se měly i dvě nová odpočinková místa - altán v lokalitě Přední vršek – Krizový kříž a houpačka s výhledem na město na takzvané Muzikantské stezce. Poslední novinkou, kterou přinese participativní rozpočet má být provoz sezonního občerstvení u Letního divadla a kina ve Smetanových sadech.

Do hlasování se zapojilo 700 občanů, což bylo o 217 více než v pilotním ročníku. „I druhý ročník participativního rozpočtu měl mezi občany velký úspěch. Místní opět přišli s velmi zajímavými nápady jak zlepšit své město, a poté se také zapojili do hlasování,“ potěšila odezva na možnost zapojit se do plánování podoby města Tomáše Vlazla (Jeseník srdcem), místostarostu města Jeseníku. Radnice by podle něj měla následně pracovat na přípravě projektů, tak aby se mohly záměry mohly začít naplňovat v roce 2022.

Olomouc konzultuje s právníky jak obnovit alespoň část vánočních trhů

Adventní atmosféra by se mohla vrátit do centra Olomouce, vedení města s právníky a pořádající firmou snaží hledat cesty pro alespoň částečné obnovení trhů. V pátek v 18 hodin zhasnuly podle nařízení vlády prodejní stánky i vánoční strom. Olomouc...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tvoříme Jeseník

Štítky Participativní rozpočet, město, rozpočet, finance, investice, rekonstrukce, Jeseník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.