neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Místo vánočních trhů bude v Olomouci zimní jarmark. Má vrátit adventní atmosféru

Vánoční atmosféra se od pátku vrátí do centra Olomouce. Vedení města nesouhlasilo s nařízením o uzavření adventních trhů, farmářské trhy se ale podle aktuálních pravidel konat mohou. Ve stáncích na náměstí se tak budou prodávat různé řemeslné výrobky a další sortiment. Občerstvení však trhy nabízet nebudou.

O vhodném řešení akce v centru Olomouce jednali zástupci města s pořadatelem zrušených Vánočních trhů, s policií i s hygienickou stanicí. Ve městě začne v pátek 3. prosince spuštěn zimní jarmark. Ten vzhledem ke zkušenostem s pořádáním farmářských trhů během jarní a letní sezóny uspořádá Výstaviště Flora Olomouc.

„Hledali jsme takovou cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně opravdu dodrží všechna hygienická opatření i nařízení. Věřím, že se nám společně podařilo takové dobré řešení najít,“ uvedl po dopoledním jednání primátor Miroslav Žbánek (ANO). Zdůraznil, že olomoucká radnice nechtěla jít cestou pouhého formálního přejmenování trhů a obcházení nařízení.

Olomoucké vánoční trhy se ponořily do tmy a lidé odešli. Je to velké zklamání, říkají pořadatelé

Pět minut před šestou zkušebně a v šest hodin už nadobro zhasnuly stánky na vánočních trzích v centru Olomouce a v okolí nazdobené jedle se rozhostila pochmurná atmosféra. Oblíbená adventní akce skončila na povel podle vládních nařízení, prodejci...

O řešení situace začalo město jednat s pořadatelem Vánočních trhů Olomouc hned po zveřejnění vládního nařízení, kterým byly k 18. hodině pátku 26. listopadu zakázány vánoční trhy. Provozovatel, který trhy pořádá na základě koncese, z tohoto důvodu v pátek letošní ročník ukončil.

Sortiment zimního jarmarku bude složen z produktů lidových řemesel, rukodělných výrobků, jako vánoční ozdoby, svíčky a věnce, chybět nebudou trvanlivé potraviny typu uzenin či koření.

Potraviny k okamžité spotřebě naproti tomu nabízeny nebudou. Návštěvníci Horního náměstí se mohou těšit i na program v podobě představení tradičních řemesel, jako je umělecké kovářství či práce řezbářů, uvažuje se také o prezentaci dokumentů o lidových řemeslnících. Prodávat se budou i vánoční stromky a živí kapři.

Ztráta i pro charitu. Zákaz vánočních trhů uzavřel v Olomouci také dobročinný stánek

Neziskové organizace v Olomouci letos kvůli zrušení vánočních trhů přijdou o výtěžek z provozu vánočního stánku s punčem, pochutinami a řemeslnými výrobky, který každoročně v centru Olomouce provozuje spolek Dobré místo pro život. Například...

Pro jednotlivé prodejce Výstaviště Flora využije stávající obchodní místa. Prodávat se ale bude ve výrazně menším počtu stánků, takže se rozšíří i rozestupy mezi lidmi.

Jednání o konkrétní podobě zimního jarmarku ještě dnes pokračují, přesný počet prodejců a sortiment budou teprve upřesněny. Trhy potrvají do 23. prosince. V centru města zůstane zachována sváteční výzdoba i osvětlení.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Vánoce, vánoční trhy, vánoční strom, trhy, tradice, advent, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.