neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Kraj vypíše další kolo dotací na výměnu kotlů. Podpoří domácnosti s nízkými příjmy

Olomoucký kraj chystá na příští rok další kolo dotací na výměnu starého kotle za nový zdroj tepla, tentokrát budou zaměřeny na nízkopříjmové domácnosti. Hejtmanství už na webu začalo přijímat žádostí o dotace, podávat je bude možné nejméně do dubna příštího roku.

Výměna kotle může být provedena od letošního 1. ledna a žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, ve které byl zdroj tepla vyměněn.

"Kotlíkové dotace realizované krajem se v nové výzvě zaměří na nízkopříjmové domácnosti, což jsou domácnosti, kde jeden člen v roce 2020 vydělal maximálně 170 900 korun čistého příjmu, nebo domácnosti složené ze seniorů, kteří pobírají starobní důchod či z osob pobírajících invalidní důchod třetího stupně. Těmto žadatelům pokryje nová kotlíková dotace až 95 procent nákladů na výměnu kotle," uvedla krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti a STAN).

Olomoucký kraj chce mít na střechách některých svých budov solární panely

Olomoucké hejtmanství zvažuje stavbu fotovoltaických elektráren a energeticky úsporná opatření na zhruba třech desítkách svých budov. Projekty si vyžádají investici 90 až 150 milionů korun, návratnost je 15 let. Krajský úřad chce získat dotace z...

Zápisem do zásobníku žadatelů podle hejtmanství odpadnou komplikace, které se doposud vázaly k podání žádosti o poskytnutí dotace. Rychlost zaevidování žádosti nebude rozhodovat o tom, jestli bude žádost podpořena nebo ne. "Ten, kdo svůj úmysl vyměnit nevyhovující kotel na pevná paliva s přispěním dotace bude deklarovat zápisem do zásobníku, bude mít jistotu, že na jeho žádost získá Olomoucký kraj finanční prostředky. Pokud po vyhlášení dotačního programu Olomouckým krajem zájemce podá žádost a splní všechny podmínky, bude jeho žádost podpořena," řekla mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Dvořáková Kocourková připomněla, že od září příštího roku bude platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. Podporována bude proto výměna kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, a to v rodinných a bytových domech a nově i v rekreačních objektech.

Olomoucký kraj doposud spustil tři dotační programy, proplaceno bylo 5181 výměn kotlů. Finanční podpora činila celkem 570 miliónů korun. Poptávka po dotacích ale pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky.

Kraj zřídil speciální energolinku. Pracovníci poradí jak vybrat nového dodavatele

Pro občany, kteří by potřebovali poradit s výběrem dodavatele energií, zřídil Olomoucký kraj speciální telefonní a e-mailovou linku. Po ukončení činnosti firem Bohemia Energy a dalších se řada domácností musí potýkat s otázkou výběru vhodného...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky kotlíková dotace, životní prostředí, výměna kotlů, vytápění, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.