neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Rolby chystají stopy pro běžkaře. V části Jeseníků platí první stupeň lavinového nebezpečí

V Jeseníkách startuje zimní sezona, do běžeckých stop se vydaly první rolby. Stopy budou na víkend projeté například z Ovčárny na Švýcárnu, podmínky se připravují i v dalších úsecích hor. V nejvyšších partiích hor leží nyní zhruba 35 centimetrů sněhu, horští záchranáři již vyhlásili první stupeň lavinového nebezpečí.

"Dnes projíždějí rolby stopu na Švýcárnu, připravují ji už na víkend. Leží nám tady zhruba 35 centimetrů prachového sněhu, je kolem nuly, je mlha a fouká poměrně silný nárazový vítr. Stopy podle mne ale budou super," uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. První lavinový stupeň z pětibodové škály vyhlásili horští záchranáři dnes. Zatímco v 1300 metrech napadlo během pěti dní okolo 35 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích Kotle leží místy až metr.

Díky dobrým sněhovým podmínkám se mohou běžkaři z Ovčárny vydat až na Červenohorské sedlo, stopy si však budou muset místy sami prošlápnout. Sněhové podmínky se zlepšují i na Skřítku. "Jestli se bude rolbovat a jestli otevřeme restauraci, bude jasné během pátku. Obojí je závislé na tom, zda stihneme některé technické dodělávky," vzkázali nadšencům na sociální síti zástupci z Chaty Skřítek. Dva kilometry tratí se podařilo již minulý víkend přichystat i v běžeckém areálu v Nové Vsi u Rýmařova. "Od neděle napadlo dalších deset centimetrů. Dnes kape ze střechy a je na nule. Pořád se dá lyžovat a pokud to zmrzne bude dobrý základ, který by mohl chvíli vydržet," uvedli ve středu zástupci areálu.

Do sezony s delší sjezdovkou. Hlubočky připravují novinky

Zhruba o sto metrů se podařilo prodloužit prostřednictvím navážek provozovatelům sjezdovku v lyžařském areálu v Hlubočkách u Olomouce. Středisko se díky tomu nyní chystá prodloužit jeden ze dvou stávajících vleků.

Do příprav se naplno pustila i řada lyžařských areálů. Ve Ski Aréně Karlov chystají start sezony v pátek příští týden, sněhová děla zde byla spuštěna už v předchozích dnech, pomáhá i přírodní sníh. "Pokud tomu přírodní podmínky dovolí, Ski Aréna Karlov zahájí sezonu příští týden v pátek. Týkat se to bude pravděpodobně areálu expres, areál Myšák a Kazmarka zahájí zřejmě o týden později," řekl zástupce areálu Boris Keka. Podotkl, že středisko upravuje rezervační systém tak, aby byl kvůli aktuálním koronavirovým opatřením propojen s aplikací Tečka; lidé si budou moci on-line zakoupit pasy cenově výhodněji.

Příští týden chce spustit vleky i areál v Branné, který zimní sezonu v Jeseníkách, ale i v celé republice, zahajuje pravidelně mezi prvními. "Předělávali jsme systém zasněžování, letos tak máme zpoždění, v pátek to budeme zkoušet, uvidíme, jak rychle to půjde. Příští týden pojedeme stoprocentně už v týdnu, máme tu domluven kurz," řekl provozovatel střediska Rostislav Procházka.

Loni jesenická střediska začala spouštět sněžná děla s poklesem teplot od 20. listopadu. Majitelé středisek chystali areály i přes nejistou situaci, chtěli být připraveni na uvolnění vládních opatření. Pandemie je nakonec připravila až na pár dní o celou sezonu.

Jeseníky se chystají na zimu. Na Sedle bude nová lanovka, někde zřejmě zdraží skipasy

Novou lanovku na Červenohorském sedle, ale i další modernizace v systému zasněžování chystají pro nadcházející zimní sezonu provozovatelé lyžařských středisek v Jeseníkách. Některé areály počítají se zvýšením cen skipasů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Skiareál Praděd - Figura, Chata Skřítek

Štítky Příroda, turistika, sport, lyžování, sníh, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.