neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Labuť v Kojetíně měla ptačí chřipku. Jinde v kraji se nákaza neobjevila

Na rybníku v Kojetíně na Přerovsku uhynula labuť, u které veterináři potvrdili ptačí chřipku. Lidem nebezpečí nehrozí, veterinární správa však upozorňuje, aby si chovatelé svá zvířata zabezpečili. Jiné ohnisko nákazy se v Olomouckém kraji zatím neobjevilo.

"Minulý týden byla nalezena jedna uhynulá labuť, u které vyšetření potvrdilo ptačí chřipku. Pokud jde o volně žijící ptáky, ohnisko se nevyhlašuje a další uhynulé labutě se odvážejí do kafilerie," vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal.

Chovatelé by nyní měli dodržovat platná mimořádná opatření, aby se ptačí chřipka nerozšířila také do domácích chovů. Měli by zajistit, aby volně žijící ptactvo nemělo přístup ke krmení a napájení domácích zvířat. Například u hus, které jsou venku na vodních plochách, protože vodu potřebují, musí být krmení pečlivě chráněno.

"Žádný další pozitivní nález ptačí chřipky v Olomouckém kraji nebyl v poslední době zjištěn," potvrdil Zatloukal. Při dodržení běžných hygienických opatření lidem podle něho žádné nebezpečí nehrozí.

Naposledy veterináři ohnisko ptačí chřipky potvrdili v malochovu ve Ždírci u Blovic na Plzeňsku a přes sto kusů drůbeže dnes nechali utratit. Ptačí chřipku H5N1 potvrdili také u osmi uhynulých volavek u Heřmanického rybníka na Českolipsku.

Labutě na Olomoucku mají ptačí chřipku. Přečtěte si, co dělat při nálezu uhynulého ptáka

V Olomouckém kraji se v posledních dnech objevily čtyři labutě nakažené ptačí chřipkou, všechny uhynuly. Podle ředitele Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleše Zatloukala se dají očekávat další případy nákazy u volně žijících...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ptačí chřipka, labuť, rybník, Kojetín, veterinární správa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.