neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Hackeři zaútočili na základní školu v Přerově. Zašifrovali data a chtějí výkupné

Základní škola Trávník v Přerově čelí rozsáhlému počítačovému útoku. Hacker nebo skupina hackerů zašifrovali část dat na školních serverech a požadují výkupné. Celý případ již vyšetřuje policie. Škola přišla o část výukových materiálů a známky žáků.

Učitelé se klasifikaci většinou zálohují, takže hodnocení žáků je z velké části zachráněno. Podle ředitelky základní školy Kamily Burianové ještě větším škodám zabránila správkyně sítě, která rychle vypla servery, takže šifrování nebylo dokončeno.

"Případem se zabývají přerovští kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací," uvedl v televizi CNN Prima News olomoucký krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Útočníkovi hrozí až tři roky vězení.

Hackeři část ukradených dat z magistrátu zveřejňují na dark webu

Data, která před šesti týdny odcizili hackeři při masivním kybernetickém útoku na datovou síť olomouckého magistrátu a později také při útoku na webové stránky města, se objevila na dark webu, upozornil dnes Radiožurnál. Radnice tvrdí, že nejde o...

Kybernetickému útoku čelila i olomoucká radnice

V Olomouckém kraji hackeři letos zaútočili také na olomoucký magistrát. Datová síť čelila kybernetickému útoku na začátku dubna. Plně se výpadek služeb podařilo obnovit až za několik týdnů. Hackeři požadovali za dešifrování napadaného systému 100 000 dolarů ve virtuální měně, peníze však nedostali.

Později se zřejmě ze msty zaměřili i na radniční web. Zástupci města oznámili, že spamy a DDoS útoky přicházely z různých částí světa, například z Číny, Ruska, USA, Singapuru nebo z Brazílie.  

Vyšetřování tohoto případu stále pokračuje.

Vyšetřování hackerského útoku potvrzuje zahraniční stopu. Datové služby už jsou plně v provozu

Vyšetřování kybernetického útoku na olomouckou radnici potvrzuje předpoklad, že za vyděračskou akcí stojí skupinu pachatelů ze zahraničí. Kriminalisté však zatím nedokážou odhadnout, kdy vyšetřování skončí. Z hlediska obyvatel se datovou síť...

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com | Zdroj CNN Prima News

Štítky hacker, vyděrač, kriminalita, školy, internet, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.