neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Do ledové vody pro dobrou věc. Kampaň podpoří péči o děti s postižením

Zvládnout otužileckou výzvu, a hlavně podpořit rodiny, které se ocitly v nelehké životní situaci. Takové je poselství kampaně Společnosti pro ranou péči, která se rozběhla se začátkem prosince. Akce nazvaná Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči má pomoci lidem, kteří se starají o děti s vážným hendikepem.

Cílem kampaně je získat finanční prostředky na podporu rodin s dětmi s postižením a na službu rané péče, která těmto rodinám pomáhá. Učinit tak může každý na webu akce. Zároveň se každý, kdo se zapojí, může symbolicky namočit do studené vody a vyjádřit tak rodinám podporu.

„Kampaň upozorňuje na to, co prožívají rodiče, když se jim narodí dítě s postižením. Je to jako by je někdo hodil do studené vody. Akce má na jedné straně přinést penízky, ale na druhé také má přiblížit to, že rodina prožívá šok, když se jim něco takového stane,” říká Pavla Matyášová, ředitelka olomoucké pobočky pro rodinu Společnosti pro ranou péči a dodává: „Od toho jsme tady my, abychom rodičům pomohli naučit se v tom plavat a abychom byli jejich průvodci v nelehké situaci. Chceme rodinám pomoct žít co nejběžnější život i s tím, že mají vážně nemocné dítě nebo dítě s postižením.”

Kampaň není jen pro kované otužilce, namočit se lidé mohou i tak, že si dají studenou sprchu, smočí nohu v potoce, ponoří ji do lavoru. Své namočení mohou natočit či vyfotografovat, na stránkách kampaně a na sociálních sítích jejich záběry rádi zveřejníme. Foto či video ale není podmínkou. Každý také může vyzvat k ponoru své přátelé, kolegy, známé. Kampaň poběží do konce ledna 2022.

Služba raná péče, která rodiny s dětmi s postižením v raném věku podporuje, je pro rodiny podle zákona bezplatná. Pracovnice rané péče jezdí za rodinami přímo domů a v bezpečném prostředí ukazují rodičům, jak mohou podporovat vývoj dítěte, jak s ním komunikovat, jak upravit domácí prostředí. Zapůjčí nezbytné pomůcky, poskytnou rodině sociální poradenství a mnoho dalšího.

Dobročinná akce Vánoce pro všechny letos nebude. Překážkou je covid i málo dobrovolníků

Dobročinný projekt Vánoce pro všechny, který pomáhal zpříjemnit vánoční čas osamělým lidem v nemocnicích a léčebnách, se v letošním roce neuskuteční. Iniciativu čeká po pěti letech pauza. Důvodem jsou organizační potíže a také komplikovaná...

Financování rané péče je ovšem vícezdrojové, to znamená, že vedle dotačních programů krajů, měst a obcí a příspěvků nadací je závislé také na darech soukromých osob a firem. Bez těchto darů by raná péče nemohla fungovat.

Lidé mohou v rámci kampaně podpořit sedm poboček Společnosti pro ranou péči, které pomáhají rodinám v celkem 10 krajích České republiky. Pracoviště Olomouc, pobočka pro rodinu poskytuje ranou péči pro 130 rodin v Olomouckém kraji.

Světelná fontána u olomouckého nádraží je pryč. Neprošla revizí

Po šestnácti letech přišla Olomouc o světelnou fontánu, která měla zkrášlovat kruhový objezd nedaleko hlavního vlakového nádraží. Netradiční dekorativní prvek neprošel potřebnou revizí a oprava by se už nevyplatila.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Společnost pro ranou péči, charita, děti, rodina, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.