neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Šumperské nádraží patří mezi nejmodernější u nás. Terminál získal prestižní cenu

Od ledna letošního roku slouží cestujícím v Šumperku zrekonstruované autobusové nádraží, stavba moderního terminálu nyní získala prestižní ocenění v celostátní soutěži Chytrá města 2021. Podrobnosti o šumperském nádraží se staly součástí výstavy projektů v prostorách Českého vysokého učení technického v Praze.

Do 5. ročníku soutěže se přihlásila více než stovka projektů, která porota hodnotila podle čtyř pilířů - viditelnost, udržitelnost, úspora a zapojení veřejnosti. „Autobusové nádraží uspělo v kategorii realizované projekty ve městech od 10 do 50 tisíc obyvatel. Těší nás, že Šumperk zabodoval. Díky tomu se veřejnost může seznámit se šumperským terminálem na výstavě v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze,“ prohlásil místostarosta Jakub Jirgl (ANO), který společně s místostarostkou Martou Novotnou (Šumperáci) ocenění v Praze převzal.

Autobusové nádraží v Šumperku procházelo proměnou od května 2019, první autobus ze zrekonstruovaného terminálu vyjel v lednu 2021. Během prací došlo také k úpravě prostoru na protější straně ulice, kde vyrostla v přednádraží cyklověž pro uložení kol. Samotné nádraží patří k nejmodernějším v České republice, denně jej využívá okolo osmi tisíc cestujících.

Na zastřešení nástupišť, výpravní budově postavené modulární technologií i zastávce MHD jsou zelené střechy. Akumulační nádrž zachycuje dešťovou vodu, která je využívána na zálivku, na nástupištích jsou vzrostlé stromy. „Tvůrci projektu využili také chytré technologie, které zajišťují komfort pro cestující, zároveň snižují světelný smog, hlučnost i emise,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Litovel čeká v létě rekonstrukce autobusáku. Bude to sto a jedna, těší starostu

Rozsáhlá rekonstrukce autobusového nádraží v Litovli získává jasnější obrysy. Po obnově dopravního terminálu je ve městě nedaleko Olomouce již řadu let značná poptávka. Po letošním odkladu by se měla přestavba uskutečnit v letních měsících...

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Městský úřad Šumperk, Ostra Group

Štítky Doprava, nádraží, rekonstrukce, ocenění, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.