neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Na rehabilitaci židovského hřbitova Prostějov schválil 350 tisíc korun

Rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově, který za války zkonfiskovali nacisté, se po letech slibů a tahanic přiblížila. Město schválilo 350 tisíc korun na zpracování projektu. Budoucí úpravy slíbily zaplatit židovské organizace a nadace.

"Je to první pozitivní a konkrétní krok, který by měl vést k rehabilitaci plochy kulturní památky. Myslím, že je důležité, že město tento první krok učinilo. Doufejme, že nebude poslední, protože jde o velkou příležitost vytvořit velmi zajímavý, kulturně významný a hodnotný prostor," komentoval rozhodnutí městského zastupitelstva předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

O rehabilitaci starého židovského hřbitova u reálného gymnázia v Prostějově usilují židovské organizace již řadu let. Dnes je zde parkoviště a parčík, kde lidé venčí psy. 

Proti úpravám plochy však v minulosti vznikla petice a v Prostějově se objevily i otevřeně antisemitské reakce, které městu přinesly mezinárodní ostudu. V roce 2016 ministerstvo kultury starý židovský hřbitov v Prostějově prohlásilo za kulturní památku.

Členové spolku Hanácký Jeruzalém na Plumlově objevili vzácný náhrobek ze zrušeného židovského hřbitova

Při pátrání po náhrobcích ze zrušeného židovského hřbitova v Prostějově se členům spolku Hanácký Jeruzalém podařil zatím největší objev. Na zahradě jedné z chat u Plumlovské přehrady na Prostějovsku objevili zcela zachovalý náhrobek významného...

Město rehabilitaci hřbitova podporuje

Rehabilitaci podporuje prostějovská radnice. "V rozpočtu města na příští rok je zařazená částka na projekt, který by měl řešit pietní úpravu židovského hřbitova. Jsem přesvědčen, že budeme moci pokročit a postupně dojít k cíli," prohlásil nedávno primátor Prostějova František Jura (ANO) na připomínce 205 let od úmrtí významného prostějovského rabína Horowitze.

V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě. U reálného gymnázia jsou dodnes v zemi ostatky až dvou tisíc židovských občanů Prostějova. Hřbitov za války zlikvidovala radnice poté, co ho zkonfiskovali nacisté.

Pochovaní jsou zde kromě rabína Horowitze také předkové světoznámého filosofa a zakladatele fenomenologie Edmunda Husserla, zakladatel rodu literátů Zweigových, rabíni, lékaři a podnikatelé, kteří přispěli k rozvoji Prostějova v 19. století.

Prostějov se dohodl s nadací na úpravě židovského hřbitova

Prostějovská radnice se dnes po několika letech diskusí dohodla s nadací Kolel Damesek Eliezer, spolkem Hanácký Jeruzalém a Federací židovských obcí na pietní úpravě místa starého židovského hřbitova, která bude vycházet z architektonického...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácký Jeruzalém

Štítky židovský hřbitov, rehabilitace, Hanácký Jeruzalém, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.