neděle 16. ledna 2022 Ctirad

K analýze vodního díla Skalička přišly tři desítky připomínek. Ministerstva o nich budou jednat

Ministerstvo životního prostředí má tři desítky připomínek k multikriteriální analýze dlouho plánovaného vodního díla Skalička na Přerovsku. Ministerstvo zemědělství proto požádá vládu o posunutí termínu rozhodnutí o podobě tohoto vodního díla, aby mohly být připomínky rezortu životního prostředí projednány.

Původně měla vláda rozhodnout do konce roku, řekl v Olomouci novinářům po konferenci věnované vodnímu dílu Skalička náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Odborníci na základě analýzy označili za nejvýhodnější variantu boční víceúčelovou vodní nádrž, to se ale nelíbí okolním obcím ani správě nedalekých Zbrašovských aragonitových jeskyní. Naopak za nejméně vhodné řešení považují experti průtočnou víceúčelovou nádrž a boční suchou nádrž.

Boční víceúčelová nádrž Skalička není definitivním rozhodnutím, tvrdí vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zásadní nedostatky má podle vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbory Šimečkové analýza, která posuzovala varianty plánovaného vodního díla Skalička na Hranicku. Multikriteriální rozbor situace vypracovaný několika vědeckými...

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má k multikriteriální analýze 32 připomínek. Díky posunutí termínu pro rozhodnutí vlády bude podle Dolejského moct v lednu pokračovat meziresortní jednání o tomto projektu. "Budeme zvědavi, jakým způsobem v obsahu a formě bude pracováno s našimi připomínkami, které považujeme za velmi zásadní," uvedl Dolejský. Podle něj při tvorbě analýzy nebyly akceptovány zákonem chráněné zájmy ochrany přírody. MŽP vadí i nepřesná nebo chybějící interpretace dosavadních klíčových závěrů rozpracované hydrogeologické studie i absence její třetí části.

Konečné hodnocení analýzy proto musí být podle Dolejského odloženo, aby mohla být hydrogeologická studie dokončena včetně třetí etapy a jako celek pak podrobena odborné oponentuře. Teprve pak budou moci být její závěry řádně zapracovány. "Výběr varianty vodního díla Skalička učiněný na současném základě nelze vzhledem k nedořešenosti problému brát jako definitivní. S ohledem na rozsah a závažnost připomínek nelze považovat závěry multikriteriální analýzy v současné době za finální podklad pro další rozhodovací procesy," upozornil Dolejský.

Obce zkoumají varianty nádrže Skalička. Podklady jsou opravdu obsažné, míní starostka

Další etapa snah o vybudování rozsáhlého vodního díla Skalička na Hranicku je ve svých začátcích, starostové dotčených obcí se nyní seznamují s výsledky takzvané multikriteriální analýzy. Studii vypracovala přední akademická pracoviště, termíny...

Rozhodnutí o nejvhodnější variantě by mělo padnout až poté, co ministerstvo životního prostředí schválí vypořádání svých připomínek k analýze. "Což by mělo podle ujištění ministerstva zemědělství proběhnout do konce ledna příštího roku," dodal Dolejský.

O vodním díle Skalička se mluví již od katastrofických povodní v roce 1997. Má ochránit před záplavami obce a města ležící kolem Bečvy. Kvůli stavbě pokračují výkupy pozemků. Zatím nepadlo rozhodnutí, jaká varianta se bude stavět. Vodní dílo má chránit více než 100 000 obyvatel Pobečví před povodněmi. Varianta boční víceúčelové nádrže má také nadlepšovat průtoky v Bečvě při stavech sucha.

Vandalové v noci opět zdemolovali lampy na cyklostezce u Litovle. Město hledá svědky

V noci na dnešek neznámí vandalové na cyklostezce z Litovle do Vísky na Olomoucku rozbili veřejné osvětlení. Několik lamp je zcela zdemolovaných a mimo provoz, škoda bude v řádu desetitisíců korun. Město Litovel žádá případné svědky, aby se...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Povodí Moravy

Štítky Stavba, vodní nádrž, věda, analýza, Skalička, vodní dílo, Povodí Moravy, Bečva, Hranice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.