neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Na tříkrálovým koledováním visí otazník. Charita chystá i kasičky do obchodů a firem

Plné ruce práce s přípravami dalšího ročníku Tříkrálové sbírky mají v Charitě Olomouc. Zatím přitom není jasné, v jaké podobě bude moct jedna z nejrozsáhlejších dobročinných akcí proběhnout. Po loňských zkušenostech se zákazem koledování už nyní hledá organizace místa, kde by mohly být tříkrálové pokladničky.

Příprava kříd, malých kalendářů, korunek pro koledníky i tříkrálových kasiček. Pracovníci a dobrovolníci z charity chystají potřebný materiál pro Tříkrálovou sbírku, která začne 1. ledna. Právě s umístěním pokladniček by uvítali v Charitě Olomouc pomoc veřejnosti.

„Připravujeme se na fyzickou podobu koledy, ale nedokážeme zatím odhadnout, zda vůbec bude možné koledovat. Proto se obracíme na veřejnost a prosíme o možnost umístění kasiček na veřejných místech, jako jsou prodejny, firmy, instituce, ale třeba i pošty, lékárny a jiné provozovny. Prakticky jde o to, že když nemohou koledníci přijít za dárci, mohou přijít dárci za kasičkou,“ přiblížila Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky pro město Olomouc.

Zkušenost z minulého roku ukázala, že pokladničky v prodejnách, firmách, farnostech či jiných institucích pomohly k výtěžku v náročné době covidových restrikcí. Loni byly kasičky ve dvaceti olomouckých obchodech a čtyřech firmách. Letos se pro Olomouc a okolí chystá 300 těchto schránek. „Umístění kasiček bylo pro nás v loňském roce zásadní vzhledem k tomu, že nemohla proběhnout tradiční forma koledy. Podařilo se nám tak objevit novou formu spolupráce s dalšími partnery. Velmi si vážíme pomoci a ochoty k zapojení, všem lidem dobré vůle ze srdce děkujeme,“ říká Veronika Velčovská.

V minulém roce dárci v olomouckém děkanátu věnovali na pomoc potřebným celkem 1 373 158 Kč, z toho 1 003 225 Kč právě ve stacionárních, takzvaných neputovních kasičkách a 369 933 Kč prostřednictvím online koledy.

FOTOGALERIE: Strašidelní Krampus čerti vtrhli na zimní jarmark

Davy přilákala přehlídka děsivých masek a kostýmů krampus čertů v historickém jádru Olomouce. Skupinu pekelníků s anděly a Mikulášem bavila na Dolním náměstí stovky lidí. Propracované převleky obdivovali děti i dospělí, kteří toužili po fotce se...

„Charita Olomouc věnuje výtěžek z Tříkrálové sbírky 2022 na rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku a na vytvoření zázemí sociálních služeb věnujících se lidem s duševním onemocněním,“ informovala mluvčí dobročinné organizace Eva Štefková s tím, že část peněz ze sbírky zamíří rovněž na důstojné zaopatření zemřelých klientů střediska Samaritán pro lidi bez domova.

Tříkrálová sbírka proběhne od 1. do 16. ledna, zapojit se mohou lidé i později. I pro rok 2022 je připravena rovněž online koleda která poběží od začátku ledna až do 30. dubna 2022.

Do ledové vody pro dobrou věc. Kampaň podpoří péči o děti s postižením

Zvládnout otužileckou výzvu, a hlavně podpořit rodiny, které se ocitly v nelehké životní situaci. Takové je poselství kampaně Společnosti pro ranou péči, která se rozběhla se začátkem prosince. Akce nazvaná Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči má...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Andreáš

Štítky Charita, sbírka, dobročinnost, Tříkrálová sbírka, Charita Olomouc, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.