sobota 28. května 2022 Vilém

Krásy Jeseníků jako celoroční výzva. Projekt 32 vrcholů zaujal tisíce výletníků

Od Nového roku se rozběhlo další pokračování horské výzvy 32 vrcholů Jeseníků. Aktivita pro nadšené turisty i rodiny s dětmi se zrodila v Beskydech, postupně se rozšířila i do dalších koutů české přírody. Akce má i dobročinný přesah, v letošním roce mohou účastníci podpořit nemocného Matyáška a jeho rodinu.

Praděd, Vozka, Keprník ale i třeba výrazně níže položené Rešovské vodopády. Seznam cílů pro výzvu nazvanou 32 vrcholů Jeseníků nezahrnuje jen nejvyšší body hor, část tvoří i další destinace, které stojí za návštěvu. Princip výzvy je jednoduchý, účastníci během roku musí v pořadí podle svého gusta navštívit všechna místa ze seznamu.

„Je tam od každého trochu. Jedná se spíš o turistickou výzvu než o něco šíleného na zdolání. Seznam se částečně mění každý rok, aby nám vrcholy tak rychle nedošly,“ objasňuje s úsměvem jedna z organizátorek oblíbeného projektu Denisa Koziolová.

Horskou výzvu vymyslela pro několik přátel její maminka, milovnice hor z Ostravy, Mirka Kováčová. Nyní s dcerou Denisou a třetím členem organizačního týmu Lubošem plánují dobrodružství v přírodě pro více než deset tisíc účastníků výzev v Beskydech, Jeseníkách a Krušných horách.

Jeseníky mají novou obrazovou encyklopedii, obsahuje velkoformátové fotografie

Milovníci nejvyšších moravskoslezských hor se na konci listopadu dočkají nové velkoformátové obrazové publikace s názvem Čti Jeseníky. Na knize se podílelo 14 regionálních autorů a odborníků, do projektu se zapojila i řada sběratelů historických...

Kdo chce výletní aktivitu proměnit v souboj s časem a vlastním tělem, může se během jesenické výzvy vydat i touto cestou. V loňském roce nejrychlejší účastnice zvládla navštívit dvaatřicet lokací v Jeseníkách během dvou třídenních výšlapů, které absolvovala v polovině a na konci měsíce října.

Při akci 32 vrcholů však ani tak nejde o rychlost, ale o zážitky a také podporu dobré věci. „Chceme pro účastníky udržet bezplatnou registraci a motivovat lidi k pohybu a poznávání přírody. Každý rok někoho podporujeme, například loni jsme věnovali 80 tisíc na rehabilitace pro malého Štěpánka, který má ochrnutou nožku. Letos zdoláváme hory a zajímavá místa pro Matyáška, který trpí dětskou mozkovou obrnou,“ vysvětluje Denisa Koziolová a dodává: „Zájemci si mohou zakoupit speciální registrační balíčky, jejichž výtěžek je právě pro nemocného Matyho.“

Index kvality života: Nejlepší hodnocení v kraji má Olomouc, Jeseník je na špici v dostupnosti škol

Jednou z nejvyšších kapacit mateřských a základních škol v České republice se může pochlubit město Jeseník. Vyplývá to z analýzy společnosti Obce v datech, která srovnává různé ukazatele kvality života ve 206 tuzemských městech. V přepočtu na...

Seznam cílů přináší také tipy na místa, která se neřadí do úzkého výběru nejznámějších a nejvíce navštěvovaných lokalit. „Oblíbené místo našeho horského nadšence Luboše je pamětní kámen císařovny Sissi, Mirka má zase ráda krásné výhledy, které nabízí hřeben Vysoké hole,“ prozrazuje za organizační tým Denisa Koziolová.

Třicet dva míst doplní v průběhu roku ještě bonusový výšlap a letošní novinkou bude také Jesenická štreka, která potěší příznivce náročnějších horských zkoušek.

32 vrcholů Jeseníků
Místa pro rok 2022 (nadmořská výška v metrech): Praděd (1491), Vysoká hole (1423), Keprník (1423), Vozka (1377), Dlouhé stráně (1353), Pecný (1330), Šerák – socha kamzíka (1330), Švýcárna (1304), Vřesová studánka (1275), Ztracené kameny (1250), Koňská vyhlídka (1230), Malý Jezerník (1208), Výrovka (1167), Rysí skála – vyhlídka (1163), Vodopády Bílé Opavy (1125), Točník – vyhlídka (1115), Klínovec (1100), Divoký důl – vyhlídka (1100), Obří skály – vyhlídka (1081), Alfrédka – chata (1075), Čertova stěna – vyhlídka (1075), Pamětní kámen císařovny Sissi (1065), Troják - Durasova chata (1044), Medvědí skála (893), Vyhlídková věž na Zámecké hoře (854), Most Josefovské svážnice (820), Borové vodopády (800), Milíř U Huberta (800), Letní ekostezka Švagrov (700), Kalafatičova plotna (570), Seifertova kaplička (555), Rešovské vodopády (425).
Překvapivě brzy za potravou. Teplé počasí vylákalo z jesenických úkrytů zimující mloky

Nejen vlekaře či turisty ovlivnila víkendová obleva, teplejší počasí přineslo zajímavé jevy také v živočišné říši. Zoologové ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky v jednom z nejranějších termínů roku pozorovali mloky skvrnité, kteří ze...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto 32 vrcholů

Štítky turistika, projekt, trasa, výlet, příroda, hory, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.