pondělí 4. července 2022 Prokop

Vánoční stromky patří ke kontejnerům. V Olomouci jich budou desítky tun

Odstrojené vánoční stromky mohou Olomoučané dávat vedle kontejnerových stanovišť na odpad, odkud je v pátek začnou svážet pracovníci technických služeb. Několik desítek tun odstrojených jehličnanů odvezou do kompostárny, kde z nich vznikne zahradní hnojivo.

"Odstrojené stromky je nejlepší odložit ke kontejnerovému stání na odpad, ale odevzdat je mohou lidé i ve sběrových dvorech v Neředíně a v Hodolanech. Stejně tak je možné stromky nastříhat a dát do nádob na bioodpad nebo je položit vedle nich," sdělila Hana Vacová z Technických služeb města Olomouce.

Vozy technických služeb pro vyhozené stromky poprvé vyjedou v pátek, další svozy budou následovat v nepravidelných intervalech do 14. ledna. Od 18. do 28. ledna pak budou pracovníci technických služeb odvážet odložené stromky společně se zimním svozem bioodpadu. Od února je odvezou s komunálním odpadem.

Odstrojené vánoční stromky lidé nabízí do zoo. Pro zvířata se bohužel nehodí

Přichází období, kdy se lidé začnou zbavovat vánočních stromečků. Častokrát padne otázka, zda by se nehodily zvířatům v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Nikoliv. Řada zvířat má stromky ráda, pocházejí však výhradně od prodejců. Jde...

Odstrojené vánoční stromky nepatří do zoo 

V předchozích letech bylo z ulic Olomouce do kompostárny každoročně po Vánocích odvezeno 40 až 50 tun stromků. Vyhozené vánoční stromky z domácností nelze využít jako zpestření stravy například zvířat v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. 

Na stromcích totiž často zůstávají zbytky ozdob, a zvířata by se mohla o kovové háčky těžce poranit. Kvůli tomu je také zakázáno vyhazovat stromky do lesa.

"Pokud stromky přijímáme, tak pouze od prodejců. U nich je minimalizováno nebezpečí, že po odstrojení zůstane ve větvích cokoliv, co by zvířatům mohlo ublížit, ať už část ozdoby či háček," řekla svatokopecké zoo Iveta Gronská. Podle ní by vánoční stromek určený ke zkrmení neměl být chemicky ošetřený a opatřený cedulkami. Z jehličnatých stromů zvířatům chutnají hlavně jedle a borovice.

Pilu do ruky a najít ten nejhezčí. Vánoční strom si mohou lidé pokácet přímo na plantáži

Jednou z možností, jak si obstarat přírodní vánoční stromeček v co nejlepší kondici je návštěva plantáže, kde rostou jehličnany určené pro tradiční ozdobení. V areálu Běleckého Mlýna u obce Zdětín na Prostějovsku se mohou lidé sami chopit pily a...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Olomouc/Pavel Snášel

Štítky vánoční stromek, kompost, odpady, Vánoce, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.