čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Větrné elektrárny u Jívové získaly povolení v souladu se zákonem, tvrdí krajský úřad

Olomoucký krajský úřad zamítl odvolání proti stavebnímu povolení na plánovaný projekt pěti větrných elektráren u obce Jívová na Olomoucku. Úřad ve Šternberku podle hejtmanství postupoval v souladu se zákonem. Odpůrci stavby postup krajského úřadu kritizují a požádali mimo jiné o přezkoumání procesu na ministerstvu pro místní rozvoj. Umístění větrných turbín u Jívové se připravuje už více než 15 let.

U Jívové plánuje investor postavit pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů. Větrníky mají být vysoké 145 metrů. Projekt se připravuje déle než 15 let. Obec Jívová investici podporuje. Z větrné elektrárny má mít příjem zhruba milion korun ročně, což jí pomůže splácet úvěr na kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Někteří lidé z okolí plánovaných větrných elektráren se ale obávají zvýšeného hluku či negativního dopadu větrníků na ráz krajiny, turistiku či cenu nemovitostí.

Radnice ve Šternberku stavbu větrného parku u Jívové povolila v listopadu 2019. Proti verdiktu se odvolal Spolek Nízký Jeseník a několik odpůrců projektu z řad místních obyvatel. Hejtmanství ale odvolání zamítlo. Předseda Spolku Nízký Jeseník Josef Kapitán řekl, že krajský úřad odvolání spolku nesprávně překvalifikoval na odvolání fyzické osoby. "To zákon neumožňuje. Vůbec se pak fakticky nezabývali odvolacími body spolku, protože řekli, že fyzická osoba to nemůže namítat," upozornil Kapitán. Spolek proto podal správní žalobu a zaslal podnět ministerstvu pro místní rozvoj, aby postup krajského úřadu přezkoumalo.

Máme první regionální trať na rychlost 160 kilometrů. Ale kdy vyjedou vlaky?

Je tomu již dva a půl roku, co s velkou slávou začala rekonstrukce trati z Olomouce do Uničova, kterou v jízdním řádu nalezneme pod číslem 290. Mělo by se jednat o první regionální trať, kde se cestující budou moci svézt rychlostí 160 kilometrů v...

Krajští zastupitelé v závěru loňského roku odsouhlasili pořízení změny dokumentu nazvaného Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje, jehož nynější podoba stavbu větrných elektráren na svazích u Jívové neumožňuje. Podle hejtmanova náměstka Jana Šafaříka (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) tak bude moci být zahájen zhruba rok trvající proces, kdy se k navrhované změně budou vyjadřovat dotčené orgány a odborníci. O případné úpravě zásad územního rozvoje poté rozhodnou zastupitelé, kteří budou mít k dispozici všechny připomínky a podklady.

Obec Jívová se už dříve u soudu neúspěšně domáhala zrušení části aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Stěžovala si na to, že v některých částech regionu včetně okolí Jívové zakazují zásady územního rozvoje kvůli ochraně krajinného rázu výstavbu větrných elektráren. V roce 2020 soud žalobu obce Jívové zamítl.

Kopce v podhůří Nízkého Jeseníku jsou už delší dobu díky příznivým podmínkám v zorném poli investorů, kteří se zaměřují na větrné elektrárny. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů stojí například u Lipiny na Olomoucku. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová fungují dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů.

Krásy Jeseníků jako celoroční výzva. Projekt 32 vrcholů zaujal tisíce výletníků

Od Nového roku se rozběhlo další pokračování horské výzvy 32 vrcholů Jeseníků. Aktivita pro nadšené turisty i rodiny s dětmi se zrodila v Beskydech, postupně se rozšířila i do dalších koutů české přírody. Akce má i dobročinný přesah, v letošním...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČEZ

Štítky Investice, projekt, větrné elektrárny, Jívová, Šternberk, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.