neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Tisíce lidí na Helfštýně. Covidem přerušená tradice znovu ožila naplno

Přes čtyři tisíce lidí po roční covidové pauze vyrazily na tradiční novoroční výstup na hrad Helfštýn. Kvůli příznivému počasí mohla správa hradu zpřístupnit návštěvníkům také zrekonstruovaný renesanční palác. Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů v kraji v loňském roce i přes různá koronavirová omezení překonal stotisícovou hranici návštěvnosti.

K nadprůměrnému zájmu o novoroční výšlap na Helfštýn přispělo příznivé počasí, díky mrazům nebylo na turistických trasách bláto, chyběl tentokrát i sníh. Rekord v počtu návštěvnosti hradu při novoročním výstupu je z roku 2020 a činí 4717 lidí. Loni se akce poprvé ve své více než čtyřicetileté historii neuskutečnila kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru.

Podle mluvčí hradu Evy Lehnertové v sobotu na Helfštýn dorazilo 4077 lidí. "Je to velice pěkná návštěvnost, vůbec jsme nevěděli s čím počítat vzhledem k vynucené pauze kvůli covidu v loňském roce. Takže jsme čekali, kolik lidí zůstane doma právě třeba kvůli epidemiologické situaci nebo kdo už se k přerušené tradici nevrátí," okomentovala Lehnertová.

Na hrad se vydalo mnoho rodin s malými dětmi a pejskařů, výstup si užili také zástupci různých spolků a klubů. V davech proudících od rána na hrad bylo možné zahlédnout například legionářské uniformy nebo sokolské stejnokroje.

Návštěvníci olomoucké zoo se mohou zapojit do pravidelného sčítání zvířat

Až do poloviny února se návštěvníci olomoucké zoo mohou zapojit do sčítání zvířat v zahradě. Přelom roku totiž přinesl tradiční inventuru. Hlasovací lístek Zooinventury, na kterém jsou veškeré potřebné pokyny a rovněž soutěžní otázky, bude k...

Helfštýn je od podzimu zavřený, několik dní před výšlapem proto museli pracovníci správy hradu vše na příliv turistů přichystat. "Není tady absolutně žádný sníh, což nám usnadnilo přípravy, nemuseli jsme se potýkat s hordami sněhu, které bychom za normálních okolností na novoroční výstup odklízeli. Počasí přálo i lidem. Cesta nahoru k hradu byla pohodlnější a i pohyb na samotném hradě byl určitě daleko komfortnější," uvedla Lehnertová.

Helfštýnská nádvoří si mohli v sobotu zájemci projít od 08:00 do 15:00, jednotné vstupné bylo 20 korun. "Velkým lákadlem bylo i to, že díky tomu, že tu není sníh, tak jsme zpřístupnili zrekonstruovaný hradní palác, který by byl v případě, že by bylo nasněženo, zazimovaný," doplnila Lehnertová.

Medvídě, které v Javoříčském krasu objevili amatérští jeskyňáři, je 14 tisíc let staré

Kostra medvíděte, kterou před časem v jedné z jeskyní v Javoříčském krasu objevili amatérští jeskyňáři, je zhruba 14 tisíc let stará. V českých podmínkách jde o zcela unikátní nález, protože celou neporušenou kostru se zatím nikomu najít...

V předchozích ročnících však lidi od výstupu na hrad na kopci u Týna nad Bečvou neodradily ani mráz, sněhová kalamita nebo déšť. Například v roce 2017 na Helfštýn vyšlo 1964 lidí, i když teplota klesala až k minus 18 stupňům Celsia. Lednový výstup má na hradě dlouholetou tradici, letos šlo o 44. ročník. Dalším návštěvníkům se středověká památka znovu otevře až v březnu.

V loňské turistické sezoně na hrad Helfštýn dorazilo přes 100 000 lidí. Tato hranice byla překonána po 13 letech i přesto, že se v lednu 2021 tradiční novoroční výstup nekonal a okleštěna musela být z epidemických důvodů i další řada navštěvovaných kulturních akcí. Návštěvníci hradu byli loni zvědaví především na zmíněné zrekonstruované torzo renesančního paláce, za které architekti a stavebníci získali řadu ocenění.

O muže se závažnou chorobou pečuje manželka, rodina nemá jak opravit střechu. Nezamyslice pořádají sbírku

Nezamyslice na Prostějovsku vypsaly finanční sbírku pro Davida Hepnara. Muž před pěti lety onemocněl závažnou chorobou, kvůli které se o něho musí nepřetržitě starat jeho manželka. Rodina žije v nedalekých Dřevnovicích v rodinném domku, do...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto BoysPlayNice

Štítky novoroční výstup, tradice, covid, koronavirus, turistika, Helfštýn, Přerovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.