neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Lyžařů jako před covidem. Sjezdovkám v Jeseníkách pomohlo ochlazení

Mrazivé počasí v uplynulých dnech znovu vylepšilo podmínky pro zimní sporty nejen v oblasti Jeseníků. I přes platná covidová omezení na jednotlivé svahy vyrazily stovky lidí. Správci skiareálu hodnotí víkendovou návštěvnost jako běžnou až nadprůměrnou.

Ve srovnání s obdobím na přelomu roku a v prvních lednových dnech, kdy kraj výrazně zasáhla obleva, se zájem o lyžování výrazně navýšil. Pokles teplot umožnil vlekařům také spustit sněžná děla. Počasí bylo o víkendu na horách proměnlivé, slunečno se střídalo se zamračenou oblohou a drobným sněžením.

Stovky lidí lyžovaly v sobotu i v neděli v areálu na Červenohorském sedle. Na sjezdovkách tam leží v průměru půl metru sněhu. "Návštěvnost byla průměrná, možná i kvůli tomu, že nemáme stále v provozu lanovku. Po svátcích to většinou bývá takové klidnější. Podmínky jsou na to, čím jsme si prošli před týdnem, velmi dobré. Podařilo se nám dosněžit dvě hlavní sjezdovky, v neděli jsme měli i krásné počasí, v sobotu to bylo horší, protože byla mlha," řekl provozovatel střediska Martin Dubský.

Návštěvníci olomoucké zoo se mohou zapojit do pravidelného sčítání zvířat

Až do poloviny února se návštěvníci olomoucké zoo mohou zapojit do sčítání zvířat v zahradě. Přelom roku totiž přinesl tradiční inventuru. Hlasovací lístek Zooinventury, na kterém jsou veškeré potřebné pokyny a rovněž soutěžní otázky, bude k...

Na svazích v areálu v Branné na Šumpersku je od 40 do 100 centimetrů sněhu. Zatímco v sobotu na nich podle zástupce střediska Rostislava Procházky lyžovalo zhruba 600 lidí, v neděli asi o 200 méně. "To je běžná víkendová návštěvnost, jako kdyby už covid nebyl. Lidí bylo víc než o Vánocích, podmínky byly hlavně lepší. V neděli trochu sněžilo, ale ráno bylo dokonce sluníčko. Sněhu máme dostatek i bez zasněžování, na začátku sezony jsme si udělali zásobu, připravili jsme se na to," uvedl Procházka.

Stavba trati zavře křižovatku na olomouckém sídlišti. Autobusy vyrazí i bočními ulicemi

Na pět měsíců se od pondělí 10. ledna uzavře pro veškerý provoz mimo vozidel stavby křižovatka ulic Schweitzerova, Zikova a Jeremiášova. Řidiči musejí počítat s objízdnými trasami, podobně jako cestující městské hromadné dopravy. Výstavba...

Spokojeni jsou s víkendovou návštěvností i v lyžařském areálu Přemyslov na Šumpersku. "Na lednový termín byla nadprůměrná. Myslím si, že tu každý den mohlo být 500 nebo 600 lidí. Máme vysněženou modrou sjezdovku i dětský areál, ještě jsme teď dvě noci dosněžovali. V průměru tady může být 70 centimetrů sněhu. Je to celkem upravené, takže v neděli si to lidé chválili. V sobotu bylo jasno, v neděli pod mrakem a trošku teď sněží. Ale počasí bylo dobré, bez velkého mrazu a bez větru," hodnotil ředitel střediska Jaroslav Podzimek.

Podle horské služby leží nyní na hřebeni Jeseníků zhruba deseticentimetrová nesouvislá vrstva sněhu, v závětrných lavinových svazích je však sněhu více. "Promáčená sněhová pokrývka díky mrazům postupně promrzá a vytváří se pevná ledová vrstva," uvedl v komentáři dispečer horské služby Jiří Hejtmánek. V Jeseníkách nadále platí první lavinový stupeň. Znamená nízké nebezpečí pádu lavin, kdy je sněhová pokrývka celkem dobře zpevněná a stabilní. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to pouze ojediněle ve velmi strmém terénu.

Skromně ukrytí Ve stínu. Divadelníci s kamerou představují úspěšné osobnosti z Olomouce

Covidové restrikce kulturního dění stály na počátku dokumentární tvorby, do které se pustili dva přátelé z olomouckého divadla Jakub Plánka a Marek Pešl. Po úspěšném snímku Za zavřenými dveřmi, který na YouTube přibližoval osud restaurací a barů...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Resort Kopřivná

Štítky Lyžování, Ski areál, sjezdovka, zasněžování, počasí, Jeseníky, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.