úterý 25. ledna 2022 Miloš

Obce ze Šternberska převzaly kontrolu nad likvidací odpadů. Sváží si ho samy

Obce ze Šternberska na Olomoucku začaly svůj komunální odpad likvidovat vlastními silami. Jednadvacet samospráv vytvořilo novou společnost, která v lednu začala odpady svážet. Obce tak chtějí mít lepší kontrolu nad cenami a samotnou likvidací odpadů.

"Vypadá to dobře, v naší obci již společnost poprvé odvezla papír. Zatím to běží v pořádku, klaplo to dokonale," pochvalovala si start společnosti předsedkyně dozorčí rady a starostka Domašova u Šternberka Michaela Procházková.

Nově vytvořená společnost Odpadové hospodářství svazku obcí Šternbersko nahradí svozové firmy, se kterými byly obce dlouhodobě nespokojené, protože neměly relevantní data například o množství odpadů.

Nová společnost zatím nemá nakoupenou svozovou techniku, kterou si zatím pronajímá, kontrolu nad likvidací odpadů na Šternbersku tak přebírá postupně. 

"Už je to rozjeté, protože asi polovina obcí, které do společnosti vstoupily, potřebuje od ledna svážet odpady. Pro obyvatele se nic nemění. V průběhu roku čekáme na dodávku svozových vozidel. Zdržení jsme trochu předpokládali, protože na trhu nejsou kvůli pandemii některé komponenty. Vozidla jsou ovšem vysoutěžená a objednaná," dodala starostka.

Obce ze Šternberska si budou samy svážet odpady. Chtějí mít kontrolu nad cenami

Jednadvacet obcí ze Šternberska u Olomouce se rozhodlo, že se samy postarají o svůj komunální odpad. Dlouhodobě nebyly spokojené se svozovými firmami, a založily si proto vlastní společnost. Už od příštího roku chtějí spustit provoz.

Chystá se rovněž nový systém třídění odpadů

Společnost nyní mapuje situaci a podle výsledků nákupy techniky přizpůsobí. "V první fázi budou určitě potřeba dvě svozová vozidla a do deseti zaměstnanců," řekla Procházková.

Kromě nového systému likvidace odpadů chtějí obce ze Šternberska v letošním roce změnit také třídění. "Přes mikroregion budeme zavádět popelnice na separovaný odpad, žluté, modré a hnědé, přímo ke každému domu. To bude další zkouška nové společnosti," naznačila starostka Domašova u Šternberka.

Loštice mění systém plateb za odpady. Občané se mají víc zaměřit na třídění

Na změny v zákonech a nařízeních týkajících se odpadů musejí reagovat nejen velká sídla v regionu, ale také menší obce. Třítisícové město Loštice upravuje systém plateb za odpad. Poplatek už se do budoucna netýká každého obyvatele stejně, podle...

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky obce, odpad, svoz, komunální společnost, třídění, Domašov u Šternberka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.