neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Vánoční strom Hanáček opustil olomoucké náměstí. V řezbářské škole z něj vyrobí nábytek

Jedna z posledních vzpomínek na Vánoce už opustila olomoucké Horní náměstí. Vánoční strom Hanáček rozřezali pracovníci odborné firmy, dřevo z mohutného kmene ale ještě bude mít další využití. Pod rukama studentů Střední školy řezbářské v Tovačově z něj vznikne nábytek.

Krátce před jedenáctou hodinou vyzvedl jeřáb na Horním náměstí sedmdesátiletou jedli z místa, kde byl po dobu vánočních trhů a později zimního jarmarku upevněn. Dvacetimetrový strom z Hluboček před orlojem stál dva měsíce. „Podle tradice po svátku Tří králů dochází k odstrojení a odvezení stromu.  Bylo nám líto, že by celý krásný vánoční strom skončil v kompostárně. Město nabídlo strom střední řezbářské škole a oni to s nadšením přijali,“ řekla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová, s tím že větve ze stromu zamíří do kompostárny.

Skromně ukrytí Ve stínu. Divadelníci s kamerou představují úspěšné osobnosti z Olomouce

Covidové restrikce kulturního dění stály na počátku dokumentární tvorby, do které se pustili dva přátelé z olomouckého divadla Jakub Plánka a Marek Pešl. Po úspěšném snímku Za zavřenými dveřmi, který na YouTube přibližoval osud restaurací a barů...

Za zvuku motorové pily se tak strom postupně dělil na zhruba dvoumetrové kusy, které zamíří do Tovačova. Tam poslouží při výuce odborných předmětů. „Je skvělé, že strom najde další smysluplné využití. Určitě z něho vznikne nějaký hezký kus nábytku. Uvidíme, na co se bude dřevo hodit, může z něj vzniknout komoda nebo třeba stůl,“ zmínila ředitelka Střední školy řezbářské Tovačov Alexandra Stránělová.

Samotný typ dřeva předurčuje jeho zpracování, pro vyřezávání soch se jehličnaté stromy podle ředitelky Stránělové příliš nehodí. „V pátek budeme strom řezat na jednotlivé fošny a lépe poznáme kvalitu materiálu. Ale myslím si, že to bude pěkné dřevo,“ doplnila Alexandra Stránělová.

Zoo Olomouc potěšil desetiletý rekord v návštěvnosti. Měla přitom čtyři měsíce zavřeno

S pozitivním hodnocením se mohou v olomoucké zoologické zahradě ohlédnout za uplynulým rokem 2021. V návštěvnosti dosáhla zoo na Svatém Kopečku nejvyššího čísla za posledních deset let, areál byl přitom kvůli covidu veřejnosti takřka čtyři měsíce...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Vánoce, vánoční strom, tradice, Olomouc, Tovačov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.