neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Stěnu v přístavbě Červeného kostela ozdobí tisíce knih. Lidé je mohou darovat ve sbírce

Rekonstrukce Červeného kostela v centru Olomouce do podoby nového kulturního centra pokročily. Mezi historickou stavbou a budovou ředitelství Vědecké knihovny Olomouc roste přístavba, ve které vznikne recepce a kavárna. Jednou z dominant prostoru foyer bude vysoká stěna s tisícovkami knih. Lidé mohou věnováním knih do veřejné sbírky přispět k výsledné podobě multifunkčního dekorativního prvku.

Stavební oživení kostela v historickém jádru města navrhla oceňovaná olomoucká architektonická kancelář atelier-r v čele s Miroslavem Pospíšilem. V prostorách budoucí recepce a kavárny kulturního centra a knihovny pokryjí zhruba osm metrů vysokou stěnu knihy na policích dlouhých okolo patnácti metrů. „Chtěli jsme na tomto místě pochopitelně nějakým způsobem knihy uplatnit. Nebudou plnit pouze funkci estetickou, ale také akustickou. Povrchy v místnosti jsou poměrně hladké a je tam velká odrazivost zvuku. Knihy to trochu zredukují. Za knihovnou jsou v projektu také rozmístěné různé instalace, za některými knihami budou například odtahy vzduchotechniky a podobně. Je to multifunkční prvek, který má estetickou, technickou i praktickou funkci,“ shrnula za atelier-r architektka Daria Johanesová.

Pro uskutečnění tvůrčího záměru sbírá vědecká knihovna tisíce tlustých svazků. „Sbírka by měla vynést okolo deseti tisíc knih, máme vybranou asi polovinu. Ještě komunikujeme s dalšími knihovnami v Olomouckém kraji. Pokud mají nějaké vyřazené knihy, které by nám chtěli poskytnout, tak nabízíme i odvoz,“ říká Dana Calábková z Vědecké knihovny Olomouc a dodává: „Myšlenka je taková, že část vytvoří dekorační stěnu a menší část bude k dispozici návštěvníkům knihovny a kavárny na místě.“

Červený kostel dostal novou věžičku. Zdobí ji ocelové šperky sochaře Jana Dostála

Zcela nový sanktusník neboli štíhlá kostelní věžička září na hřebenu střechy Červeného kostela v centru Olomouce. Kromě klasické měděné krytiny obohacují tuto část rekonstruované budovy i unikátní prvky z nerezové oceli, o které se postaral známý...

Knihy budou v ocelových policích o celkové délce okolo dvou set metrů otočené hřbety ke zdi, aby stěna působila jednolitěji. „Naším záměrem je, aby knihovna nebyla příliš barevná. Dárci mohou do knihy vložit i třeba nějaký vhodný vzkaz nebo obrázek a budou tam mít takový svůj skrytý odkaz,“ doplnila Johanesová. Podobný prvek s knihami se bude nacházet ještě v další části interiéru u průchodu kolem šatny.

Samotná rekonstrukce má být dokončena před koncem letošního roku, na instalaci zařízení a dekorací budou pracovníci také potřebovat určitý čas. Sbírka knih tak může podle Johanesové probíhat zhruba do října. „Ještě je dostatek času. Případně by se musely knihy dokoupit, aby bylo možné stěnu dokončit,“ řekla závěrem architektka.

Sbírka knih pro výzdobu nové budovy
Knihy mohou dárci nosit na vrátnici hlavní budovy Vědecké knihovny Olomouc, v maximální počtu 20 kusů.
Podmínkou jsou rozměry: 20–32 cm výška, 10–21 cm šířka, minimálně 1 cm hloubka, speciální místo budou mít knihy s velkým počtem stran (tj. 600 a výše).
Vítáme zejména knihy staré se zažloutlými stránkami, stránky mohou být ale i bílé nebo jinak barevně upravené. Je třeba, aby knihy byly bez obalu a měly zachovalou vazbu a desky, nebyly navlhlé nebo plesnivé.
Zdroj: Vědecká knihovna Olomouc
Efektivněji a rychleji. Nové lineární urychlovače pomohou ve FN Olomouc s léčbou nádorů

Za více než metr tlustými železobetonovými stěnami a šedesáti tunami stínících ocelových plátů se v olomoucké fakultní nemocnici ukrývá nová technologie tří moderních lineárních urychlovačů. Investice za téměř čtvrt miliardy korun umožní...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto atelier-r, Vědecká knihovna Olomouc

Štítky Rekonstrukce, oprava, Červený kostel, Vědecká knihovna Olomouc, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.