neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Někteří komunální politici začali řešit, kolik je pohlaví. Pouze mužské a ženské, zdůrazňují

Významní komunální politici z Olomouckého kraje začali v poslední době řešit, kolik má člověk pohlaví. Starosta Zábřehu, náměstek olomouckého primátora nebo šéf koaliční strany na olomoucké radnici zdůrazňují, že existují pouze dvě pohlaví, mužské a ženské. Jejich příspěvky už vzbudily stovky reakcí.

"Několikrát v poslední době se mi stalo, že mě někdo obvinil ze zpátečnictví a téměř tmářství, když jsem se odvážil tvrdit, že u člověka až na skutečně extrémní případy existují pouze dvě pohlaví - mužské a ženské," napsal před pár dny na sociálních sítích například Robert Runták, šéf hnutí spOLečně, které spoluovládá olomouckou radnici.

Mluvíte mi z duše, vnímám to stejně, jako Vy. 
Pavla Dostálová

Podle něho však stále platí, že žena má dva chromozomy X a muž jeden chromozom X a jeden chromozom Y. "Tak se to učili ve škole moji rodiče, tak jsem se to učil já a tak se to, pokud se nepletu, učí i dnes medici na lékařských fakultách," dodává Runták.

Na jiných fakultách a jiných katedrách se možná podle něho už učí něco jiného, ale s biologickou determinovaností to stejně nic neudělá. "Tyto záležitosti kolem pohlaví jsou bohužel jen další částí tragického příběhu s názvem soumrak lidské civilizace. S člověkem to jde z kopce a tempo sebedestrukce se zrychluje. Jsme zjevně ve slepé ulici. Jestli je cesty zpět, to nevím," uzavírá Runták.

Bůh stvořil člověka jako muže a ženu

Na stejné téma se vyslovil i starosta Zábřehu František John (KUD-ČSL). "Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil," citoval první knihu Bible Genesis.

Františku, naprosto souhlasím a moc si vážím toho, že i v dnešní době dokážeš svůj názor veřejně prezentovat.
Jana Rýznarová Čechová

"Cílené vytváření bezpohlavní společnosti, kterému jsme ve státech s pozdní a možná konečnou fází vývoje západní civilizace svědky, odporuje zdravému rozumu i kritickému myšlení. Doprovází je diskriminace těch, kteří mají jiný názor. Dokonce jsem zaregistroval návrh pálit knihy J. Rowlingové," dodal starosta.

Na spisovatelku Rowlingovou navázal také náměstek primátora Olomouce Martin Major (ODS). Střední škola múzických umění v britském Chelmsfordu už totiž nemá kolej J. K. Rowlingové, protože spisovatelka si podle Majora dovolila říct, že lidé se po biologické stránce rodí jako ženy a muži.

Přepíšeme učebnice?

"Takže si co nevidět posvítíme na učebnice biologie, kde se ještě po staru cpe dětem do hlav zvrácená nenávistná ideologie o dvou pohlavích? Tohle není o názoru na pohlaví nebo na sexuální orientaci, to je o svobodě a pravdě," je přesvědčen náměstek.

K tématu se v minulosti vyjádřil i vlivný olomoucký podnikatel Richard Benýšek (ODS), který oznámil, že bude usilovat o kandidaturu na primátora Olomouce. S nadsázkou občas na sítích píše, že je bílý, pracovitý a heterosexuální muž. "V tom mám jasno a rozděluji pouze dvě pohlaví," dodal. 

Jde o respekt a uznání společenské rozmanitosti

Jedním z důvodů, proč se komunální politici začali vyhraňovat, mohou být právě letošní podzimní komunální volby.

Další vysvětlení nabízí sociolog médií a sexualit z Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda. Tendence vyjadřovat se k pohlaví podle něho souvisí s rostoucí mírou životní nejistoty. 

"S tím souvisí jistý nostalgický trend, jemuž se odborně říká retradicionalizace nebo neokonzervativismus, jenž je často využíván populismem," míní Sloboda. Za hlavní důvod rostoucí nejistoty je pak podle něho neprávem označována jakási snaha lidskoprávních, genderových a dalších aktivistů a aktivistek o respekt a uznání společenské rozmanitosti.

Když chce nějaká novodobá ideologie přetlačit třeba i přírodu a biologii, qui bono?
Radek Čapka

"Je to ale zkratkovitá představa bez hlubší znalosti. Populisty a bohužel i médii jsou vybírány dílčí projevy druhého trendu, ty jsou pak nabity emocemi a domnělou kontroverzí apelující na zdravý rozum a lamentující nad tím, kam ten svět spěje," popisuje svůj pohled sociolog. Na problém s více než dvěma pohlavími, přesněji gendery, je podle něho možné dívat se dokonce jako na rasismus či ageismus. 

"Přišlo by nám v pořádku říkat: Ať si lidi myslí, že jsou leváci, nebo si píší oběma rukama, všichni ale víme, že přirozené je být pravákem, víme, že praváci píší lépe a jsou chytřejší, protože jejich mozek funguje správně. Takže žádné nůžky nebo myši pro leváky nebudeme vyrábět, ať v tom není nepořádek, ať se leváci přizpůsobí většině, a kdo říká opak je Sorosem placený neomarxistický aktivista," vysvětluje Sloboda.

Netflix ve vánočních filmech dokazuje, že v lásce nezáleží na pohlaví či věku

Vánoce pomalu klepou na dveře, Netflix tak pomalu sype z rukávu nové vánoční filmy. Mimo to se také můžete těšit na novou komedii se Štěpánem Kozubem a Jakubem Štáfkem. HBO GO hraje na vážnější notu a uvádí krimi sérii z vězení se Seanem Beanem.

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto psychcentral.com

Štítky pohlaví, muž, žena, diskuse, starosta, náměstek primátora, politici, gender, Olomouc, Zábřeh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.