neděle 16. ledna 2022 Ctirad

V olomoucké zoo uhynula samice žraloka. Dožila se téměř čtvrtstoletí

Na dně mořského akvária v olomoucké zoo dnes ráno ošetřovatelé našli uhynulou samici žraloka černoploutvého. Patřila k zakládající člence skupiny svatokopeckých žraloků a do poslední chvíle se těšila dobré kondici. V Evropě patřila k nejstarším žralokům, dožila se úctyhodných 24 let.

Do olomoucké zoologické zahrady před časem přicestovali žraloci z Hodonína a Brna, kteří dělali zdejší letité samici společnost. Se samicí se nyní zahrada loučí, dnes ráno uhynula.

"Jednalo se o samici žraloka černoploutvého, která se dožila úctyhodných 24 let věku, z toho v zahradě plavala od roku 1998. Byla tady tedy od počátků jako zakládající členka skupiny. Do poslední chvíle se těšila dobré kondici úměrné věku, ještě včera žrala a plavala. Patřila k pěti nejstarším žralokům v Evropě. Jelikož je se zoo spjatá neodmyslitelně, zůstane u nás i nadále. Po preparaci se s ní v rámci edukace budou moci návštěvníci opět setkat,“ uvedl zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií Josef Drtil.

Člověka žralok napadne spíše výjimečně

Olomoucká zoo chová žraloky od roku 1999. Loni přivezla tři mláďata, která za půl roku vyrostla z původních 30 na 60 centimetrů. 

Žralok černoploutvý dokáže celým tělem vyskočit nad vodní hladinu a rozhlédnout se po okolí. Jde o špionážní skákání.

Žralok černoploutvý patří k rychlým plavcům a žije hlavně v mělkých lagunách v okolí korálových útesů v indicko-pacifické oblasti. Přes Suezský průplav občas vypluje i do Středozemního moře. 

Člověka napadá spíše výjimečně, a to většinou tehdy, když si splete jeho nohy s rybami. Jinak dá přednost menším druhům ryb, korýšům a hlavonožcům. Většinou má jeden a půl metru a dožívá se 20 let.

Mořské akvárium je v olomoucké zoo od roku 1999, od roku 2003 je provozu mořská nádrž o objemu přes 40 tisíc litrů vody. 

FOTOGALERIE: Zvířatům v zoo Vánoce nekončí. Pochutnávají si na stromcích

Zvířata v olomoucké zoo slaví Vánoce i v lednu. Vždy začátkem roku zahrada dostává vánoční stromky, které prodejcům zůstaly na skladě. Naposledy to byly jedle z Hranic. Pochutnávají si na nich kozorožci, kozy, siky, mufloni, ale zelenými...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky zoo, žralok, smrt, Svatý Kopeček, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.