neděle 16. ledna 2022 Ctirad

V Pevnosti poznání se chystá pokračování kurzu pro seniory. Podpoří psychiku a tím i zdraví

Tanec, jóga i jogging pro mozek. Spolek Pro poznání organizuje v olomouckém muzeu popularizace vědy další pokračování kurzu nazvaného Blízká setkání třetího věku. Program je určený pro seniory, kteří by chtěli pozitivně ovlivnit průběh stárnutí a sdílet své radosti i strasti s lidmi stejného věku.

Vzdělávací program startuje 21. února a zahrnuje tři tematické oblasti: hodiny zdravého životního stylu, trénování paměti a cvičení. Pod vedením zkušených lektorů se budou scházet každé pondělí, celkem dvanáctkrát. Registrace bude spuštěna na webu 31. ledna od 9:30. Zájemci se mohou v otevírací době případně přihlásit také v Pevnosti poznání.

„Chceme, aby se účastníci pobavili s lidmi stejného věku, kteří mají podobné zkušenosti, problémy, a tedy i pochopení. Možnost sdílení radostí i trápení v komunitě vrstevníků má příznivý vliv na psychiku a následně i na celkové zdraví. Naopak osamělost a omezení sociálních kontaktů jsou jedny z aspektů, které zvyšují riziko rozvoje neurodegenerativních onemocnění,“ popsala výhody kurzu pedagožka Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Stěnu v přístavbě Červeného kostela ozdobí tisíce knih. Lidé je mohou darovat ve sbírce

Rekonstrukce Červeného kostela v centru Olomouce do podoby nového kulturního centra pokročily. Mezi historickou stavbou a budovou ředitelství Vědecké knihovny Olomouc roste přístavba, ve které vznikne recepce a kavárna. Jednou z dominant prostoru...

Světlana Zapletalová z Olomouce absolvovala všechny tři ročníky předcházejícího cyklu a nemůže si program vynachválit. „Setkávání mě velmi obohacovalo. Líbilo se mi všechno, ráda vzpomínám například na žonglování nebo hudební terapii. I když jsem některé věci věděla, není určitě na škodu si je připomenout. Poznala jsem nové přátele, dokonce jsme vytvořili partu Pevnost a pravidelně se scházíme.“

Senioři se na kurzu seznámí se základními fyziologickými procesy a příčinami onemocnění typických pro seniorský věk a také se dozví, jak mohou projevy stáří, popřípadě progresi onemocnění zpomalit, zmírnit, nebo jim dokonce předcházet. V rámci lekcí mozkového joggingu se baví a soutěží, a přitom nenásilně trénují paměť a komplexně rozvíjejí svoje poznávací schopnosti, slovní zásobu a kreativitu.

Vzdělávací program, složený ze tří ročníků, organizuje od roku 2016 spolek Pro poznání v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Součástí kurzu je i jóga nebo moderní tanec. Senioři se také učí, jak správně sedět, chodit a jak bojovat se špatnými pohybovými stereotypy, a předcházet tak nejrůznějším zdravotním potížím. „Pohyb patří mezi hlavní biologickou potřebu všech živých bytostí, ale člověk jako jediná živá bytost má tu možnost se rozhodnout, zda se bude hýbat, nebo bude pasivní. Kladný vliv pohybu má příznivé účinky na psychiku jedince, činnost mozku, a dokonce i paměť,“ řekla fyzioterapeutka Lenka Fasnerová, která v kurzu působí jako lektorka.

Vánoční strom Hanáček opustil olomoucké náměstí. V řezbářské škole z něj vyrobí nábytek

Jedna z posledních vzpomínek na Vánoce už opustila olomoucké Horní náměstí. Vánoční strom Hanáček rozřezali pracovníci odborné firmy, dřevo z mohutného kmene ale ještě bude mít další využití. Pod rukama studentů Střední školy řezbářské v Tovačově...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Martina Vysloužilová, Pevnost poznání

Štítky Vzdělání, Univerzita Palackého, senior, senioři, kurz, Pevnost Poznání, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.