sobota 28. května 2022 Vilém

FOTOGALERIE: Nové centrum Prostějova má první obrysy. Územní studie je hotová

První obrysy má nové centrum Prostějova. Radnice si nechala zpracovat územní studii na jižní část, která stanovuje proporce nových budov a řešení dopravy, zeleně nebo mobiliáře. Zanedbaný prostor mezi kostelem Povýšení svatého Kříže a chátrajícím kulturním a společenským domem je již dlouhá léta ostudou města.

Studie jižního centra Prostějova

úterý, 25. ledna 2022, 19:12

Studie jižního centra Prostějova
Studie jižního centra Prostějova

"Jde nám o to, aby jižní část centra města byla revitalizována v souladu s historií města a také v souladu s moderními potřebami obyvatel," uvedl primátor Prostějova František Jura (ANO). Město proto vypsalo urbanistickou soutěž, vybralo vítěze a nyní nechalo zpracovat územní studii.

Navržená dostavba jižní části centra podle radnice odpovídá významu historického jádra Prostějova. "Hlavními myšlenkami jsou respekt k historii, zachování důležitých kompozičních os, podpora městského života a vytváření malebných veřejných prostranství," uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Druhý pokus o revitalizaci zanedbaného centra

Územní studie stanovuje uliční čáry, proporce nově navržené zástavby a řeší dopravy v pohybu i v klidu. "Studie dále zpracovává řešení veřejné zeleně, osvětlení, mobiliáře a povrchů," dodala mluvčí.

O proměnu zanedbaného středu města se prostějovská radnice pokouší již podruhé. Za prvním zpackaným plánem musel udělat tečku až Nejvyšší soud. Prostějov před dvanácti lety uzavřel smlouvy s investorem, který měl postavit obchodní galerii za miliardu korun. Stavět se však nikdy nezačalo a smlouvy nakonec po několikaletých peripetiích zrušil soud.

Stavby roku 2022: začít má stavba D1 u Přerova, finišovat budou protipovodňové úpravy v Olomouci

Dokončení dalšího úseku tramvajové trati v Olomouci, dlouho plánované zahájení stavby zbývající části dálnice D1 z Přerova do Říkovic či završení další etapy protipovodňových opatření v Olomouci včetně zprovoznění nového mostu přes řeku Moravu...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky územní studie, jižní centrum, soutěž, přetavba, kulturní a společenské centrum, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.