sobota 28. května 2022 Vilém

Porod číslo 334, stádo oryxů se rozrostlo. Zoo Olomouc chová pouštní antilopy téměř půl století

Stádo oryxů se také letos v olomoucké zoologické zahradě rozrůstá. Přímorožči jihoafričtí jsou nyní ustájení v zimovišti, od minulého víkendu tam přišla na svět dvě mláďata. Březí jsou ale i další samice, a tak na Svatém Kopečku očekávají hned několik přírůstků těchto pouštních antilop.

Zoo na Svatém Kopečku chová oryxe už takřka padesát let. Mláďata se rodí po zhruba 8 a půl měsíce trvající březosti ve stáji na zimovišti a poprvé spatřují krásy přírody na jaře, kdy je celé stádo po zimě vypouštěno do svého travnatého venkovního výběhu. „V krátké době pak přichází samice do říje, většinou všechny zároveň, a vše směřuje k páření. Zoo Olomouc patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy v Evropě. V roce 1975 získala i zvířata z odchytu v Namibii. Za celou dobu chovu zde došlo ke 334 porodům,“ upřesnila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Chovatelé kontrolovali plameňáky. Někteří v zoo žijí od založení chovu v roce 1978

Olomoucká zoologická zahrada kontrolovala zdravotní stav svých plameňáků. Chovatelé museli být zvlášť opatrní, protože jde o extrémně zranitelné ptáky. Ve skupině stále žijí jednotlivci, kteří do svatokopecké zoo přišli v roce 1978, kdy se chov...

„Vypouštění oryxů v olomoucké zahradě je závislé na počasí. Většinou k němu dochází v květnu, od října pobývají na zimovišti. S tím souvisí i březost samic a následné datum porodů – čím je tepleji a čím dříve oryxe můžeme vypustit ze zimoviště, tím dříve samice venku zabřeznou, a tím dříve se na zimovišti narodí mláďata,“ objasňuje zooložka Libuše Veselá.

Tento poddruh africké pouštní antilopy zdobí jedinečná černobílá kresba, stejně jako typický úhoří pruh na zádech. Dlouhé rohy vzhled umocňují. Jejich skupiny čítají přibližně 15 členů, někdy se však stáda při svých dlouhých cestách za vodou a potravou setkají a dále pokračují v počtu až 200 jedinců. Ve stádu funguje hierarchie, nejvyšší postavení má dominantní samec. Samice se o své místo utkávají v soubojích. Zvířata ze stáda si od sebe udržují odstup, jedná se o takzvané distanční chování. Oryxové se k sobě přibližují jen v případě souboje, páření nebo při péči matky o mládě.

Oryx jihoafrický – zajímavosti
Samice rodí mládě odkládacího typu. Neznamená to, že by jej odložila a vzala do zaječích. V přírodě mládě po nakojení od matky odchází a samo si zvolí místo, kde ulehne. Matka se však za ním nevydává. Svou pachovou stopou by mohla přilákat predátora. Několikrát denně mládě bučením přivolá, nakojí jej, olíže mu konečník, čímž ho přiměje k vyměšování a nakonec ho dokonale očistí, aby ho případný predátor nevyhledal podle pachu. Poté malý oryx sám odchází zpět do úkrytu. Má-li dostatečný příjem mléka a péči samice, první dny se téměř nehýbe, leží při zemi, s hlavou přitisknutou k zemi a s ušima ke krku, vypadá jako hromádka písku, působí tak velmi nenápadně. Svým zbarvením písek i připomíná. Později se mláďata drží pohromadě a vytváří tzv. školky. Pokud stádo odpočívá nebo se pase, jednotlivá zvířata jsou velmi ostražitá a vytváří tzv. hvězdu. K sobě jsou otočená zadní částí těla a orientována tak, že každé je obráceno na jinou stranu a kontroluje tak určitý výsek okolí, takže společně mají přehled o dění a o případném blížícím se nebezpečí v úhlu 360 stupňů.
Zdroj: Zoo Olomouc
Tomografie odhalila tajemství prastarého jantaru. Vědci z Olomouce zkoumali současníka dinosaurů

Brouka ukrytého v jantaru jako zachovalý odkaz období před desítkami milionů let zkoumal v mezinárodním týmu vědců také Robin Kundrata z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Podrobnosti o drobném fragmentu...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, oryx, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.