čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

FOTOGALERIE: Na pláž U vrbiček na Plumlovské přehradě se vrátilo stromořadí vrb

Na pláž U vrbiček na Plumlovské přehradě u Prostějova se vrátilo stromořadí vrb. Stromy s větvemi padajícími do vody zde rostly ještě před pár lety, nakonec je dohnalo stáří a bagrování dna. Nové stromořadí zde na vlastní náklady se souhlasem Povodí Moravy vysadil místní rybář.

"Mladé vrby tam vysadil můj kamarád Roman Vaněk. Je to rybář a na přehradě tráví dost času, takže se rozhodl stromořadí na svoje náklady obnovit. Je na podobném místě, kde historicky vrby byly, a také ve stejném počtu. Vzpomínám si, že u jejich kořenů se třely ryby a větve tvořily takové záclony, které padaly do vody," objasnil provozovatel pláže U vrbiček Radek Kocourek.

Na Plumlovské přehradě je nyní méně vody, takže se dá k mladým stromkům ještě dostat suchou nohou. Jakmile se hladina vrátí k normálu, vrby budou několik metrů od břehu, jak byli návštěvníci pláže v minulosti zvyklí.

Povodí Moravy potvrdilo, že hladina je nyní pod normálem. "Aktuálně je hladina o 1,5 metru níže, než je maximální hladina zásobního objemu. Hladina byla snížena nejen kvůli probíhajícím pracím, ale také kvůli hydrologické situaci, kdy v povodí nad Plumlovem v minulém roce spadlo velmi malé množství srážek. Vysazování vrb bylo akcí soukromé osoby, které jsme dali souhlas a která zajišťuje i následnou péči o vysazené stromy," sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na boj proti sinicím na Plumlově daly kraj, Prostějov a obce téměř 300 tisíc

Olomoucký kraj, Prostějově a obce z okolí Plumlovské přehrady také v letošní roce podpořily srážedla fosforu, která omezují tvorbu jedovatých sinic v nádrži. Kraj a šest samospráv přispěly částkou téměř 300 tisíc korun.

Loňská sezona skončila na Plumlově fiaskem

Plumlovská přehrada v minulých letech prošla rozsáhlou revitalizací za stamiliony. Loňská sezona byla i přesto katastrofální. Vodohospodáři totiž začali opravovat přeliv a břeh, snížili proto hladinu, ale kvůli nedostatku srážek nestihli nádrž opět napustit. U Vrbiček tak na březích zůstalo bahno, hynuly ryby a voda se rychle kazila.

V minulých letech Povodí Moravy nechalo na Plumlově vybagrovat dno, opravilo hráz, vyčistilo Podhradský rybník i Bidelec a vybudovalo například mokřady. Opatření přispěla k tomu, že se sinice na Plumlově nyní tvoří o něco později, než v minulosti, kdy odtud jedovaté řasy v podstatě vyhnaly turisty.

Dlouho očekávaná cyklostezka okolo Plumlovské přehrady je otevřená. Přišla na 31 milionů

Na Plumlovské přehradě u Prostějova se dnes otevřela dlouho očekávaná cyklostezka okolo vody. Pro zdejší obyvatele znamená bezpečné spojení s Mostkovicemi, Plumlov si od ní slibuje, že přitáhne turisty. Cyklostezka přišla na 31 milionů korun.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michal Šverdík

Štítky Plumlovská přehrada, stromořadí, vrby, pláž, U vrbiček, Povodí Moravy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.