pátek 9. prosince 2022 Vratislav

FOTOGALERIE: Krajské centrum už pomohlo stovkám uprchlíků. Brzy se přestěhuje do Hanáckých kasáren

Od prvního března funguje v sídle krajského úřadu nedaleko hlavního vlakového nádraží v Olomouci Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině neboli KACPU. Lidé prchající před válkou zde řeší administrativní záležitosti a získávají důležité informace. Nápor byl v prvních třech dnech narůstající a hejtmanství se domluvilo se státem na možnosti přesunutí centra do nevyužívaného objektu Hanáckých kasáren.

Do krajského centra zamířilo v posledních dnech několik stovek ukrajinských občanů, kteří by zde měli vyřídit administrativní náležitosti, zejména vízum a zdravotní pojištění. Pracovníci v KACPU jim případně poradí také s ubytováním, k dispozici jsou zdravotníci, tlumočníci, psychosociální pomoc nebo konzultace se zaměstnancem Úřadu práce.

Vyprodáno za pár hodin. Koncert pro Ukrajinu nabídne olomoucké divadlo i online

Nedělní koncert pro Ukrajinu v Moravském divadle Olomouc hlásí po pár hodinách vyprodáno. Benefiční akce, na které vystoupí například Karel Plíhal, Xindl X či kapela Mňága a Žďorp, již naplnila kapacitu hlediště. Dobročinná událost přesto bude k...

Před kongresovým sálem, ve kterém je hlavní administrativní část střediska, se ve čtvrtek odpoledne na chodbách tísnilo několik desítek lidí všech generací. Vedení kraje ve spolupráci s hasiči kapacitu pro čekání operativně navýšilo vyhřívaným stanem s občerstvením, kde mohou Ukrajinci trávit čas ve větším pohodlí. Pro maminky s dětmi je na krajském úřadu dokonce i dětský koutek s přebalovacím pultem.

„Vše se hodně řeší za běhu, situace je proměnlivá. Děláme všechno pro to, aby lidé byli odbaveni a vše proběhlo co nejhladčeji,“ říká mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová. Centrum navíc funguje v nepřetržitém režimu 24/7.

Sleva k prodeji Hanáckých kasáren nevedla. Stavbu chce kraj využít pro ukrajinské běžence

Také čtvrtý pokus o prodej unikátních Hanáckých kasáren v centru Olomouce skončil nezdarem. Do aukce stavby za čtvrt miliardy korun se přihlásil jeden zájemce, příhoz ale opět nepadl. Další kolo dražby tentokrát Úřad pro zastupování státu ve...

Z budovy krajského úřadu by se mohlo centrum již brzy přesunout do Hanáckých kasáren blíže středu města. Hasiči už do budovy, kterou má ve vlastnictví stát, převáželi nábytek a další techniku. „Hanácká kasárna už připravujeme na to, že se tam bude pohybovat takové množství lidí. Aby zde byly odpovídající podmínky pro vyřizování administrativy i případné čekání,“ podotkla mluvčí Knajblová.

Z východní Evropy sužované válečným konfliktem míří do regionu stovky či tisíce běženců, v Olomouckém kraji pro ně lidé solidárně připravují materiální pomoc i bydlení. „Převážná část uprchlíků má ubytování vyřešené přes své známé, příbuzné nebo další kontakty. Olomoucký kraj zajišťoval ubytování zhruba pro pět desítek lidí ve spolupráci se Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra,“ doplnila za hejtmanství Eva Knajblová.

Z Hranic na hranice plné chaosu. Judisté odvážejí klubovými dodávkami uprchlíky z Ukrajiny

Sportovní aktivity šly na nějaký čas stranou a judisté z Hranic vyrazili pomoct lidem prchajícím z válečné oblasti Ukrajiny. Na hraniční přechody s Polskem zamířili s klubovými dodávkami pro rodiny, se kterými byli dopředu domluvení. K setkání...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Ukrajina, konflikt, krize, Rusko, pomoc, podpora, KACPU, uprchlíci, ubytování, vízum, krajský úřad, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.