úterý 27. září 2022 Jonáš

Centrum pro uprchlíky v Olomouci už odbavilo dva tisíce lidí. S běženci pomáhá i středním Čechám

Takřka dva tisíce běženců od začátku března prošlo v Olomouci Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině. Středisko se na začátku týdne přesunulo z krajského úřadu do historické budovy Hanáckých kasáren, vytrvale do něj proudí další lidé z válkou zasažené země. Dnes do regionu přicestovali v rámci mezikrajské výpomoci také dva autobusy uprchlíků ze Středočeského kraje.

Olomoucký kraj zavedl podobně jako další centra rezervační systém, Ukrajinci mohou čekat na termín vyřízení potřebných víz, pojištění a dalších záležitostí v místě svého ubytování. Takto je podle hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka (PirSTAN) předregistrováno asi 600 klientů centra.

Vedení kraje se rozhodlo vypomoci díky dostačujícím kapacitám také dalším regionům. Centrum v Hanáckých kasárnách může ubytovat krátkodobě až sto lidí, než se dostanou ke svým známým nebo na jiné ubytování. „Nečekal jsem na to, až vláda k tomu zaujme nějaké stanovisko. Zavolal jsem si s hejtmankou Peckovou, protože vím, že Středočeský kraj a Praha jsou na tom fakt špatně. Kapacity už nemají. Ráno jsme se domluvili a už jsou na cestě do Olomouce dva autobusy uprchlíků ze středních Čech,“ informoval krátce po poledni hejtman Suchánek.

Na Ukrajinu dorazila pomoc z Olomouce. Kromě dek a potravin město poslalo i dron

Pětadvacet tun léků, zdravotnického materiálu, spacáků, dek, trvanlivých potravin a speciální optické techniky z Olomouce již dorazilo do skladů civilní obrany v ukrajinských Černivcích. Kamiony se zdržely na slovensko-ukrajinských hranicích....

Podle informací ministerstva vnitra se musejí běženci z Ukrajiny místo původních třech dnů registrovat na cizinecké policii ve lhůtě třiceti dnů od vstupu na území České republiky. Do zařízení KACPU v Olomouci tak mohou přicházet postupně. „Podle našich odhadů je v kraji asi šest tisíc uprchlíků. Zatím máme dostatečné kapacity. Problém by vznikl, kdyby do centra začalo jezdit třeba tisíc lidí denně. Další starost, která se na nás hrne, je ta finanční,“ podotkl Josef Suchánek s tím, že vládou schválený příspěvek 180 Kč na den pro dospělé běžence a 90 korun na dítě do 10 let je nízký a majitelé ubytování za tyto peníze pravděpodobně své služby poskytovat nebudou.

„Budeme vyhledávat i ubytování, které na začátku třeba nebude v ideálním stavu nebo lokalitě,“ zmínil hejtman Suchánek s připomenutím nabídky od Města Libavá, která by poskytla byty, kde před desítkami let bydlely rodiny sovětských vojáků. „Dostali jsme od vlády za úkol připravit i prokrizové varianty ploch či prostor pro stanová města. Pořád si myslím, že bytové jednotky ve vzdálenějších oblastech kraje jsou lepší než stavět stanová města. Ale možná nakonec přijde řada na obě varianty, bude záležet na počtu běženců, kteří do kraje dorazí,“ uzavřel hejtman Olomouckého kraje.

Olomouc plánuje MHD pro uprchlíky z Ukrajiny zdarma. Reakce jsou občas nechutné

Místy až nechutné reakce se objevují v souvislosti s plánem olomoucké radnice umožnit uprchlíkům z Ukrajiny cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma. O opatření bude jednat nejbližší rada města. Na sociálních sítích už o celém plánu diskutují...

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Ukrajina, konflikt, krize, Rusko, pomoc, podpora, KACPU, uprchlíci, ubytování, vízum, Hanácká kasárna, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.