sobota 28. května 2022 Vilém

Policie navrhuje obžalovat vsetínskou firmu a jejího jednatele kvůli otravě Bečvy. Vyšetřování skončilo

, aktualizováno 16. března 2022, 11:24

Policie ukončila vyšetřování předloňské otravy řeky Bečvy a státním zástupcům navrhla obžalovat společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Kyanidy otrávily 40 kilometrů toku v úseku od Valašského Meziříčí na Vsetínsku až po Přerov, do kafilerie rybáři odvezli přes 40 tun ryb.

"Koncem minulého týdne jsme podali na okresní státní zastupitelství návrh na podání obžaloby na jednu právnickou a jednu fyzickou osobu. V tuto chvíli je už případ plně v kompetenci státního zastupitelství, které si ho převzalo," potvrdila krajská policejní mluvčí ve Zlíně Simona Kyšnerová.

Předloňská otrava Bečvy byla jednou z největších ekologických havárií v historii řeky. Policie za to loni obvinila firmu Energoaqua a jejího šéfa Oldřicha Havelku, který vinu od počátku odmítá. 

Policie firmu a Havelku obvinila z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. 

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje i čištění odpadních vod, odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Policie vychází ze znaleckého posudku, společnost Energoaqua však předložila expertizu, která zpochybňuje, že je původcem ekologické havárie. První ryby totiž začaly hynout až 3,5 kilometru od vyústění kanálu.

Velký počet morčáků ukazuje, že na Bečvě v Přerově je po ekologické havárii dostatek ryb

Až pět desítek morčáků velkých, což jsou kachnovití ptáci, kteří se v České republice vyskytují většinou pouze přes zimu, zaznamenali během letošní zimy ornitologové na řece Bečvě v Přerově. Podle nich jde o nezvyklý počet. Svědčí to o tom, že v...

Rybáři z Bečvy: po havárii vládl chaos

Rybáři, kteří obhospodařují Bečvu a do řeky již vysadily tuny ryb, uvádějí, že těsně po havárii panoval chaos. "Jednoznačně lze říct, že v době po havárii vázla jakákoliv koordinace. Byl to chaos a bylo to tristní. Nikdo například neodebral z výpustí žádné vzorky. To si člověk neumí vysvětlit," reagoval již dřív předseda místní organizace Českého rybářského svazu z Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický.

K podobným závěrům došla také parlamentní vyšetřovací komise. 

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v září roku 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky otrávily asi 40 kilometrů toku. Do kafilerie rybáři odvezli přes 40 tun ryb.

Krajští žalobci přezkoumali trestní stíhání v kauze Bečva. Podle nich je v pořádku

Krajské státní zastupitelství v Olomouci přezkoumalo trestní stíhání kvůli otravě řeky Bečvy a dospělo k závěru, že je v pořádku. V kauze jsou obvinění firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Vinu odmítá.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor

Štítky Bečva, havárie, kyanid, vyšetřování, obžaloba, Hustopeče nad Bečvou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.