sobota 10. prosince 2022 Julie

V katedrále v Olomouci najdou místo ostatky papeže Jana Pavla II., Matky Terezy či císaře Karla Habsburského

Do katedrály svatého Václava v Olomouci řeholníci tuto sobotu přenesou ostatky papeže svatého Jana Pavla II., svaté Matky Terezy, svatého Adama Chmielowského a také císaře blahoslaveného Karla Habsburského, od jehož smrti uplyne v pátek rovných sto let. Významné osobnosti evropských i světových dějin za svého života Olomouc navštívily.

"Slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, začíná ve 14 hodin. Věřící při ní oslaví nejen samotné přenesení ostatků a pouť děkanátů Prostějov a Vyškov za rodiny a duchovní povolání, ale vzpomenou i sté výročí úmrtí blahoslaveného Karla Habsburského a sto páté výročí jeho návštěvy Olomouce," uvedl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Ostatky arcibiskupství dostalo darem, většinou jde o různé části těla, jako jsou například úlomky kostí, v případě papeže to bývá kousek oděvu napuštěný jeho krví.

Zmíněná výročí si lidé budou moci připomenout už ve čtvrtek na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde se uskuteční odborná konference s názvem Blahoslavený Karel I.: panovník – exulant – voják – hospodář. Její součástí bude přednáška, na které v aule teologické fakulty od 16 hodin vystoupí biskup Pavel Konzbul, a závěrečná mše svatá.

Olomoucký tomograf pomáhá restaurátorům. Zkoumal i ostatky Jana Sarkandra

Na Klinice nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc vědci kromě běžných pacientů špičkovými přístroji občas zkoumají také stovky let staré sochy nebo dokonce ostatky svatých. Nemocnice tak pomáhá například restaurátorům najít nejlepší možný...

"Přímo v den slavnosti si lidé budou moci prohlédnout venkovní výstavu s názvem Karel I., císař rakouský / Karel III., král český a Císařská návštěva v Olomouci připravenou ve formě panelů na Václavském náměstí i v katedrále," dodal mluvčí.

Přímo na průčelí katedrály budou vlát vlajky s portrét osobností, jejichž ostatky se budou přinášet do katedrály. V pátek, v den stého výročí smrti císaře Karla, se pak v čase mezi 12:30 a 12:48 hodin rozezní katedrální zvony.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Tisková zpráva | Foto Arcibiskupství olomoucké

Štítky ostatky, papež, Matka Tereza, katedrála sv. Václava, arcibiskupství, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.