úterý 27. září 2022 Jonáš

Králem a královnou letošního olomouckého majálesu budou hvězdy z televize

Hvězdy televizní soutěže StarDance Kristýna Coufalová a Jan Tománek se stanou králem a královnou letošního olomouckého majálesu. Studentský svátek, kterým město ožije 24. a 25. května, nabídne na pět desítek akcí, koncerty, divadlo, výstavy i workshopy. Přehlídka se dva roky kvůli covidu nekonala, letos slaví desáté výročí.

"Poslední právoplatnou královnou majálesu se v roce 2019 stala herečka a zpěvačka Erika Stárková. Koronavirus tomu tak chtěl, aby pomyslné královské žezlo nebylo od té doby nikomu dalšímu uděleno. Proto jsme na letošní majáles pozvali rovnou královský pár," uvedl pořadatel akce Ondřej Martínek. Královnou se tak stane první vítězka televizní taneční soutěže StarDance a olomoucká rodačka Kristýna Coufalová, po jejím boku pak bude stát král Jan Tománek, který má se StarDance bohaté zkušenosti jako soutěžící i jako porotce.

Korunovaci bude předcházet alegorický průvod, který vyrazí ve středu 25. května ve 13 hodin z nádvoří Zbrojnice a vydá se na Horní náměstí. Korunovace se odehraje tradičně na balkoně olomoucké radnice, při slavnostním aktu bude rektor univerzity Martin Procházka a představitelé města a kraje. 

"Nový královský pár poté odpoledne povede hodinový taneční workshop," doplnil Martínek. Chybět nebude koncert kapely Circus Brothers a česko-amerického projektu N.O.H.A. Mezi hudebními hosty jsou rovněž The Valentines, finalisté národního kola Eurovize, držitel Českého slavíka v kategorii Objev roku Michal Horák nebo čerstvá držitelka Ceny Anděl, zpěvačka Annabelle.

Vstup je zdarma, návštěvníci mohou přispět na Ukrajinu

Program majálesu ovšem začne již o den dříve, na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého a v Jazz Tibet Clubu budou k vidění koncert Jamese Harriese, souboje ve slam poetry, vystoupení improvizační skupiny O.LI.V.Y. nebo benefiční hospodský kvíz. Úterní program doplní i desítka sportovních aktivit a soutěží v Bezručových sadech nebo projekce snímku Sigma stoletá, kterou ve spolupráci s majálesem chystá Paměť národa. Program olomouckého majálesu je zdarma, letos má však charitativní rozměr, návštěvníci mohou hned několika způsoby podpořit ukrajinské uprchlíky.

Olomoucký majáles se v současné podobě koná od roku 2009, kdy se univerzita vrátila k formátu studentské nekomerční a nízkoprahové akce. Majáles připravují studenti. Zároveň jde o největší přehlídku neziskového sektoru v regionu. V předchozích letech korunu převzali například Marek Eben, David Koller, Jaromír Švejdík, Josef Jařab, Ivana Plíhalová nebo Jindřich Štreit.

Na konci května do Olomouce opět vtrhne studentský Majáles. Kvůli covidu se dva roky nekonal

Dva dny koncertů, filmů, divadla, ale i besed a výstav nabídne v květnu studentům i veřejnosti Olomoucký majáles Univerzity Palackého. Přehlídka, která se dva roky nekonala kvůli pandemii koronaviru, letos slaví desáté výročí. Uskuteční se na...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Univerzita Palackého

Štítky majáles, televize, král, královna, StraDance, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.