pondělí 4. července 2022 Prokop

Bikeři ve Slavoníně nastínili plán revitalizace lesíka. Část místních další úpravy odmítá

Desítky nadšenců terénní jízdy na kole si během sezony každý den užívají prostředí bikeparku na pomezí olomouckých městských částí Slavonín a Nemilany. Provozovatelé areálu plánují jeho další vylepšení i s přesahem do necyklistických aktivit v blízkém lesíku, kde by rádi revitalizovali stezky a zázemí například pro rodiny s dětmi. Část místních ale s úvodní podobou plánu nesouhlasí.

Doplnění herních prvků pro děti, laviček či odpadkových košů, úprava stezek pro pěší a další záměry již představili zástupci spolku provozující slavonínský bikepark zástupcům města, městských lesů i Komisi místní části Slavonín. „Nejde o plán na rozšíření bikeparku, ale na revitalizaci lesíka a nejbližšího okolí bikeparku, které je teď zarostlé a nevyužívané. Spousta lidí si mylně myslí, že chceme celý les pro sebe na cyklistiku, což není pravda,“ říká ke zvažovaným změnám Kamil Tatarkovič jeden z hlavních představitelů spolku FDF Team Olomouc.

Olomouc bude hledat restaurátora sloupu Nejsvětější Trojice. Obnova památky vyjde na asi třicet milionů

Odbornou péči bude po letech potřebovat sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Barokní skvost na Horním náměstí zapsaný do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má podle restaurátorského posudku narušené zejména kamenné prvky....

Velezkušený biker se věnuje olomouckému areálu řadu let, s kolegy nyní řeší i myšlenku na další úpravu okolí bikeparku. „Koncept je takový, že by v lesíku vzniklo prostředí pro rekreaci, které by se nemísilo s aktivitami cyklistů. Aby se tam mohly projít rodiny s kočárky, nebo aby si tam mohli lidé třeba zaběhat,“ objasňuje Tatarkovič.

Podle něj se k současným návrhům staví poměrně vstřícně i společnost Lesy města Olomouce, která má od magistrátu lokalitu ve správě. „Lesy města Olomouce s tím principiálně problém nemají, pokud by se nastavila oboustranně smysluplná pravidla. Lesy nejsou majitelem, hlavní slovo má vlastník tedy město Olomouc,“ podotýká za bikepark Kamil Tatarkovič.

V dubnu byl na místě diskutovat o budoucích možnostech oblasti také primátor Miroslav Žbánek (ANO). „Prošli jsme si okolí Bike Parku Olomouc, kde místní s oblibou tráví volný čas. Přestože existuje spousta nápadů, jak tuto lokalitu využít, oceňujeme, že se vše odehrává ve spolupráci s městem,“ uvedl pro web Olomouce primátor Žbánek po návštěvě Slavonína. „A stejně jako u jiných projektů, i v tomto případě chceme do diskuze zapojit také příslušné komise městských částí, které znají danou oblast a potřeby zdejších obyvatel nejlépe,“ míní Žbánek.

Město již nyní plánuje vylepšit pěší dostupnost lesíka. „Dohodli jsme se na lepším zpřístupnění této oblasti. Lesy města Olomouce zde vytvoří novou stezku, která povede pásem zeleně směrem od rybníčku Hamrys a bývalé cihelny. Výsledkem bude bezpečnější cesta k bike parku, kdy lidé nebudou muset chodit po frekventované silnici,“ dodal primátor.

Olomoucká zoo začala chovat seriemy rudozubé. Příbuzné gigantického pravěkého predátora

Jednu z voliér naproti euroasijskému safari v olomoucké zoo obydlely seriemy rudozobé, příbuzné gigantického nelétavého ptáka, vrcholového predátora z období třetihor. Mladý pár seriem je první v historii svatokopecké zoologické zahrady, samec...

Kdy by mohly přijít na řadu další úpravy v bikeparku i v lesní oblasti zatím nejde podle Kamila Tatarkoviče odhadnout. „Děláme to ve svém volném čase a záleží na tom, jaké budeme mít prostředky. Ještě není nic schválené a uvidíme, jak se k návrhu budou stavět ostatní lidé. Jestli se jim to bude nebo nebude líbit. Možná za rok budeme lépe vědět, jakým směrem by se mohl projekt dál vydat,“ uvažuje olomoucký biker.

Již nyní se zaznívají také názory, které projekt odmítají. Podle spolku Setkání – já a ty, jenž zde provozuje také lesní školku, je potřeba zachovat oblast v přirozeném stavu. „Je třeba si uvědomit, že v katastru nemovitostí je celá plocha vedena jako les,“ uvádí v prohlášení spolku Sára Hradilíková. Avizované úpravy jsou podle představitelek organizace zakázány mimo jiné zákonem o lesích.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Bike Park Olomouc

Štítky Park, Bikepark, příroda, lesík, Slavonín, Nemilany, Olomouc, cyklistika, výlety

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.