pondělí 4. července 2022 Prokop

Prostějov si připomíná 80 let od transportů Židů. Uloží dalších 15 Kamenů zmizelých

Patnáct Kamenů zmizelých za židovské občany Prostějova, kteří byli zavražděni za druhé světové války, uloží dnes spolek Hanácký Jeruzalém v ulicích města. Z více než dvanácti set zdejších Židů holocaust přežila pouze stovka. Transporty do koncentračních táborů začaly v červnu před osmdesáti lety.

"S ukládáním Kamenů zmizelých začal spolek Hanácký Jeruzalém v roce 2019. Dosud je v ulicích města rozmístěno 36 pamětních kamenů většinou za židovské občany, tři kameny připomínají zavražděné činovníky prostějovského Sokola. Letos přibyde dalších 36 kamenů, z toho prvních patnáct v květnu a zbytek v září," uvedla v tiskové zprávě členka spolku Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová.

Letos si Prostějov připomíná 80. výročí transportů někdejších židovských spoluobčanů. "Z více než 1200 bývalých sousedů koncentrační a vyhlazovací tábory přežila zhruba stovka. Kameny zmizelých tak alespoň symbolicky připomenou, že zde tito lidé žili, připomenou kdysi početnou židovskou komunitu," dodala Gáborová.

Součástí připomínky bude i vernisáž výstavy Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu dnes odpoledne v objektu bývalé nové synagogy, dnešního kostela Husova sboru. Program festivalu Chayim 2022 po židovských stopách v Prostějově poté bude pokračovat až do neděle. Festival pořádá spolek SK Maccabi Olomouc.

Košer jatka, židovská škola, hospoda. Prostějovské ghetto má bohatou historii

Prostějovský rodák a člen spolku Hanácký Jeruzalém Jan Lázna prožil v židovských uličkách v Prostějově, ze kterých dnes zbylo už jen torzo, své dětství. Shromáždil stovky fotografií, archivních materiálů, dokumentů a vzpomínek a dnes o nich...

V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě. Židé měli velký vliv na hospodářský a kulturní rozvoj města, Prostějovu se proto často přezdívá Hanácký Jeruzalém. 

Zdejší Židy nacisté v roce 1942 spolu s dalšími ze střední Moravy zařadili do čtyř transportů do Terezína. Odtud Židé putovali do Malého Trostince, dalších táborů v Polsku nebo do Běloruska k městu Baranoviči. Zde byli povraždění buď plynem z projíždějících speciálně upravených nákladních automobilů, nebo postřílení jednotkami SS.

Prostějovská rodačka Maud Beerová přežila holocaust. Její kniha vzpomínek se dočkala dotisku

Kniha vzpomínek prostějovské rodačky, čestné členky spolku Hanácký Jeruzalém a laureátky Ceny města Prostějova Maud Beerové s názvem Co oheň nespálil se dočkala dotisku. Prezentace proběhla tento týden v prostějovské knihovně u příležitosti Dne...

"Lidé, kteří přežili, byli většinou rozhodnuti vystěhovat se do Palestiny. Nejdříve se vraceli domů v naději, že se zde setkají s ostatními členy svých rodin. Někteří odjížděli hned, jiní až v letech 1948 a 1949 poté, co v Československu převzali moc komunisté. Do Prostějova se po skončení války ze čtyř olomouckých transportů z roku 1942 vrátilo pouze 84 lidí,“ uvedla historička Marie Dokoupilová.

Na vlakovém nádraží v Prostějově je od roku 2018 pamětní deska. "Právě z vlakového nádraží se na přelomu června a července roku 1942 nedobrovolně vydalo na cestu bez návratu přes 1200 lidí z Prostějova a okolí. Drtivá většina z nich byla kvůli svému židovskému původu povražděna,“ řekl Michal Šmucr, předseda spolku Hanácký Jeruzalém.

Harmonogram ukládání Kamenů zmizelých
8:00 – Svatoplukova 29: 3 kameny (Liana Beamtová, Pavla Beamtová, František Adámek)
8:30 – Olomoucká 2: 1 kámen (Ruth Weiszová)
9:00 – Vápenice 25: 3 kameny (Mína, Eva a Zdenka Bergerovy)
9:30 – nám. T. G. Masaryka 23: 3 kameny (Otto Walter Deutsch, Petr Deutsch, Mirko Engel)
10:00 – nám. Sv. Čecha 2: 3 kameny (Liddi Bandová, Helmut Banda, Pavel Banda)
10:30 – Komenského 6: 2 kameny (Kateřina Altarová, Emil Altar)

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácký Jeruzalém

Štítky Kameny zmizelých, transporty, Židé, holocaust, festival, Hanácký Jeruzalém, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.