pondělí 4. července 2022 Prokop

Labutě vyvádějí mladé. Prostějov lidi nabádá, aby vodní ptáky nekrmili

Labutě, které sídlí na vodních plochách v regionu, nyní vyvádějí mladé. Labutí mláďata už budí pozornost například na rybnících v Prostějově nebo Litovli. Města lidi upozorňují, aby vodní ptáky nechali v klidu a nekrmili je. Nesprávná strava může labutím uškodit.

Čerstvé labutí rodinky obdivují v těchto dnech lidé například na rybníku v Drozdovicích v Prostějově nebo v Litovli. Labutě se objevují také v parcích, zahradách a u dalších vodních ploch v Olomouckém kraji. 

"Vzhledem k tomu, že máme na rybníku v Drozdovicích opět rodinku labutí a rádi bychom jí umožnili klid na výchovu mladých, chceme touto cestou upozornit občany na možná rizika a také na to, že krmení může ptákům způsobit zdravotní problémy. Aby se informace dostala k co nejvíce lidem, máme již nějaký čas u rybníka cedulky s upozorněním," nabádá obyvatele například náměstkyně primátora Prostějova pro oblast životního prostředí Milada Sokolová (ODS).

Vodní ptáci míří za potravou i do měst. Pozor na pečivo, při krmení platí několik zásad

Od zamrzlých rybníků putují ptáci za potravou k řekám i do měst, kde panují přívětivější podmínky. Opeřené živočichy přikrmují i lidé, do jejich blízkosti nejčastěji míří kachny či labutě. Odborníci radí, že mezi nejvhodnější přilepšení patří...

Podle expertů není lidská potrava pro vodní ptáky kvůli svému složení vhodná a může jim způsobit zdravotní problémy. Pokud lidé vodní ptáky přikrmují, zvířata si na to zvyknou, a nepředají potřebné dovednosti k obstarání přírodní stravy dalším generacím.

Nespotřebované potraviny navíc znečišťují vodu, způsobují přemnožení bakterií a výskyt nemocí. S ptactvem lidé přikrmují většinou také potkany, kteří mohou přenášet další nebezpečné nemoci.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Podhorný, FB Zlatka Vymlátilová

Štítky labutě, mláďata, krmení, rybník, Drozdovice, Prostějov, Litovel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.