pondělí 4. července 2022 Prokop

Olomouc řeší skupinu romských uprchlíků u nádraží. Jde o dávkovou turistiku, míní primátor

Skupina několika desítek Romů z Ukrajiny se pohybuje v posledních dnech v oblasti olomouckého vlakového nádraží. S lidmi v problematické situaci hovořili pracovníci magistrátu i krajského střediska pro uprchlíky KACPU. Podle nich však Romové stojí pouze o peníze, přechodné ubytování či zajištění hygieny odmítají.

Skupinu žen s dětmi, které se zdržují v okolí budovy vlakového nádraží, zkontaktovali v uplynulých dnech pracovníci odboru sociálních věcí olomouckého magistrátu. „Na místě jsme zjistili, že jde o deset dospělých žen a jedenáct nezletilých dětí různého věku i další děti, které měly pařit k ženám, které ovšem pracovníci péče o rodinu a děti na místě nezastihli. Podle jejich vyjádření jsou uprchlíky v důsledku válečného stavu na Ukrajině,“ popsal situaci v tiskové zprávě vedoucí odboru sociálních věcí Michal Majer.

Mladé uprchlíky z Ukrajiny olomoucká charita seznamuje s památkami i českou kulturou

Pro mladé uprchlíky z Ukrajiny pořádá olomoucká charita adaptační kurzy zaměřené na poznání české kultury, jazyka i zdejších památek. Do programu se již zapojilo několik desítek uprchlíků od 13 do 19 let, kteří museli vinou ruské invaze opustit...

Celá skupina byla proto opakovaně odkázána na krajské centrum asistenční pomoci KACPU, sociální pracovníci jim předali informační letáky v ukrajinštině a vysvětlili systém fungování pomoci.

Následující prověřování ovšem podle pracovníků města jednoznačně prokázalo, že ženy kromě požadovaných finančních prostředků další pomoc odmítají. „Skupina nehodlala využít nabídky pomoci KACPU, včetně možnosti zajištění základních potravin, hygieny a krizového ubytování,“ upozornil vedoucí sociálního odboru Majer.

Ukrajinští, případně zřejmě i maďarští Romové, udávali navíc při kontrolách fiktivní adresy pobytu. „Takoví lidé nepotřebují naši pomoc, protože nemají skutečný zájem o ubytování. Bez faktického pobytu ale zase nedostanou přiznánu finanční podporu. Je to začarovaný kruh a my musíme řešit společně s Policií ČR a hejtmanstvím, které zajišťuje dohled nad procesem migrace ukrajinských uprchlíků v rámci přenesené státní správy, jak je z Olomouce dostat,“ zdůraznil primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Imigrační vlna v kraji výrazně klesla. Nyní řešíme, jak uprchlíky adaptovat do běžného života, říká hejtman

Takřka trojnásobně poklesl v porovnání s předchozím měsícem počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří se v dubnu zaregistrovali na území Olomouckého kraje. Hejtmanství nyní díky tomu může omezit provoz asistenčního centra, výrazněji se ale potřebuje...

„Lokalitu u nádraží dobře znám, jezdím tam téměř denně, informace o situaci také pravidelně projednáváme na městském krizovém štábu. Tady se ovšem jasně potvrzuje se, že jde o dávkovou turistiku a snahu o zneužití systému pomoci,“ upozornil s tím, že řešením celé situace není ani přerozdělování podobných skupin cizinců po republice. „Je to věc, která padá na bedra státu, kterému přísluší řešení,“ je přesvědčený primátor.

Aktuálně je tak u olomouckého vlakového nádraží, kde se v posledních dnech pohybovala skupina od dvaceti do padesáti lidí, posílen dohled nad veřejným pořádkem ze strany jak republikových tak městských policistů. „Současně s nimi sledují vývoj situace v místě také pracovníci orgánu sociálně právní ochrany dětí, podle jejichž zjištění jsou všechny děti v pořádku, bez známek zanedbání nebo špatného zdravotního stavu,“ doplnila mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá s tím, že podle Policie ČR tito lidé  rámci pohybu po městě používají takzvané dočasné ochrany, což je opravňuje pohybovat se po území státu volně.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Ukrajina, KACPU, krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, Romové, uprchlíci, maďarští romové, ukrajinští romové, konflikt, válka, romové nádraží, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdeněk Mencler

Ano,je to verbež k ničemu.

středa, 15. června 2022, 17:48

Patrik Vydlák

Zdeněk Mencler, čtu to tady v komentu, chce mlátit ženy a děti a ještě mluví za ostatní. To je fakt odvážný muž.

středa, 15. června 2022, 16:59

Pavel Gabriel

A to můžou obsadit na nádraží celou čekárnu? To nemusí mít platnou jízdenku? Asi ne, když můžou cestovat zadarmo.

pondělí, 13. června 2022, 10:14

Zdeněk Mencler

Pusťte nás na ně a do půl hodiny máte po problémů a navždy,možná celá ČR. Když to neumí ten hňup Rakušan.

čtvrtek, 9. června 2022, 18:56

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.