sobota 1. října 2022 Igor

Prostějov pomůže lidem, kteří separují rostlinné oleje. Koupí jim speciální nálevky

Obyvatelům Prostějova, kteří se rozhodnou sbírat a třídit použitý rostlinný olej z domácností, pomůže speciální nálevka, kterou jim koupí město. Pomůcka usnadní nalévání oleje do PET lahví, které poté lidé mohou odkládat do kontejnerů rozmístěných na několika místech ve městě.

"Pro lepší manipulaci při likvidaci olejů a tuků z domácností jsme se rozhodli pořídit speciální sady pro pohodlnější nakládání s těmito odpady. Nakoupíme tisícovku plastových nálevek za téměř 61 tisíc korun," uvedl náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil (PéVéčko). Město nálevky bezplatně vydá obyvatelům města, a podpoří tak třídění použitých rostlinných olejů a tuků do nově instalovaných nádob v ulicích a na sídlištích.

Radnice letos na jaře nechala na dvou desítkách míst rozmístit plastové nádoby na použité jedlé oleje a tuky. Zelené nádoby na použitý olej a tuky o objemu 120 litrů jsou například na sídlištích Hloučela, Západ či Šárka, ale také v několika ulicích. Pokud se sběr olejů z domácností osvědčí, budou v Prostějově instalovány další sběrné nádoby. V předchozích letech mohli lidé použitý jedlý olej odkládat pouze ve sběrných dvorech.

Obyvatelé Olomouckého kraje jsou nejlepší v třídění odpadů. Ročně jde o 90 kilogramů na hlavu

Každý obyvatel Olomouckého kraje průměrně za rok vytřídí téměř devadesát kilogramů odpadu, což je nejlepší výsledek mezi všemi regiony v České republice. Nejvíce je kovu, následuje starý papír. Region je na špici také v třídění gastroodpadu,...

Radnice v závěru loňského roku zjišťovala, jak sběr použitých rostlinných olejů z domácností organizují jiná města. Odborníci poté doporučili zřídit ve městě několik stanovišť na ukládání oleje. "Zavedením sběru a svozu použitých rostlinných olejů ze separačních nádob se sníží množství tohoto odpadu, který končí v kanalizaci nebo se stane součástí směsného komunálního odpadu. S použitými tuky a oleji po smažení se dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem, který lze využít jako vstupní suroviny v tukovém průmyslu, výrobě bionafty a maziv, ale také v energetice a podobně," podotkl Pospíšil.

Nádoby na rostlinný olej jsou od roku 2015 v Olomouci, lidé je najdou na zhruba 40 místech. Sběr použitých potravinářských olejů do speciálních nádob v Olomouckém kraji zavedl také Šternberk. Podle propočtů olomoucké pobočky Hnutí Duha každoročně skončí v ČR v odpadním potrubí zhruba 40 tisíc tun rostlinného oleje, přičemž nemalý podíl na tom mají právě domácnosti. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky rostlinný olej, separace, nálevky, odpady, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.