pondělí 4. července 2022 Prokop

Počet obyvatel v Olomouckém kraji v prvním čtvrtletí klesl. Uprchlíky statistiky nepočítají

V Olomouckém kraji v prvním čtvrtletí letošního roku klesl počet obyvatel o 391 na 622 539. Více lidí zde zemřelo, než se narodilo. Díky migraci by obyvatel kraje přibylo, statistiky však nezahrnují Ukrajince s dočasným vízem. Počet obyvatel se od ledna do března snížil ve všech pěti okresech Olomouckého kraje.

V kraji se od začátku roku do konce března narodilo 1486 dětí a zemřelo 2040 lidí. Přirozeným způsobem se tak počet obyvatel snížil o 554. Z kraje se zároveň letos v prvním čtvrtletí vystěhovalo 1242 lidí a přistěhovalo se jich 1405. Stěhováním se tedy počet obyvatel zvýšil o 163. Nejvyšší úbytek obyvatelstva letos od ledna do března vykázalo Přerovsko, a to o 214 lidí. Následuje Jesenicko, Olomoucko, Šumpersko a Prostějovsko.

"Saldo vnitřního stěhování bylo záporné, z jiných krajů se do Olomouckého kraje přistěhovalo o 26 osob méně, než se do jiných krajů ČR vystěhovalo. Saldo zahraničního stěhování bylo kladné. Počet přistěhovalých z ciziny převýšil počet do ciziny vystěhovalých o 189 osob," uvedla Kateřina Káňová z olomoucké pobočky ČSÚ.

Počet stavebních povolení v kraji stoupl o desetinu. Hodnota povolených staveb je rekordní

Podle Českého statistického úřadu došlo v Olomouckém kraji v minulém roce k desetiprocentnímu nárůstu počtu vydaných stavebních povolení. Zahájení výstavby nových bytů naopak v podobné míře loni pokleslo. Orientační hodnota povolených staveb...

Loni v Olomouckém kraji kvůli rekordnímu počtu úmrtí klesl počet obyvatel o 2001 na 622 813. Úbytek obyvatel byl vyšší než v roce 2020, kdy činil 1493. Počet úmrtí loni v kraji meziročně vzrostl o 436 na 8562, což je nejvyšší hodnota v historii kraje. Do kraje se v roce 2021 přistěhovalo více lidí. Důvody nárůstu úmrtnosti statistici neuvádějí. Podle odborníků k němu podstatně přispěla epidemie nemoci covid-19.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto m-ARK

Štítky demografie, statistika, úbytek, počet, obyvatel, 1. čtvrtletí, ČSÚ, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.