čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Dým se valil i zavřenými okny, vzpomíná zachránce mladíka. Dům zapálil jeho děda

Starosta Hranic ocenil dobrovolného hasiče a kominíka, který v polovině května v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku zachránil z hořícího domu šestadvacetiletého mladíka. Pohotově mu přistavil žebřík. Dům zřejmě kvůli rodinným sporům zapálil mladíkův osmdesátiletý děda. Policie ho již obvinila z pokusu o vraždu.

Pátek 13. května letošního roku byl pro Vojtěcha Šubu z Uhřínova a jeho syna opravdu výjimečným dnem. 

"Pracovali jsme v domě v Lipníku nad Bečvou, kde jsme vložkovali komín. Byli jsme tam asi tři hodiny a už jsme se chystali k odjezdu, barák vedle najednou vybuchl. Vyletěla okna ze spodního patra na ulici a z domu se vyvalil kouř a plameny. Volal jsem hasiče, ti však byli obsazení, tak jsem utíkal přímo k tomu domu," popisuje první okamžiky Šuba.

U hořícího domu byla mezi prvními rovněž jedna ze sousedek, která Šubovi řekla, že uvnitř je vnuk. "Zepředu se tam dostat nedalo, celé schodiště bylo v plamenech a z oken se valil kouř. Tak jsem dům obešel zezadu a na balkoně byl opravdu mladík se psem," vzpomíná Šuba.

Škodu okolo tří milionů korun zřejmě způsobil výbuch v rodinném domě v Lipníku nad Bečvou. Po výbuchu hořelo celé přízemí stavby, požár likvidovaly čtyři jednotky hasičů. Majitele stavení zachránil z patra soused, který mu pomohl s únikem z...

Mladík chtěl v šoku skočit dolů, ale byl pět až šest metrů vysoko, tak mu to Šuba rozmluvil. Mladík mu nicméně poradil, že v přístřešku je žebřík. "Vytáhl jsem ho a vylezl nahoru na balkon. Kluk nebyl schopný se se psem dostat se dolů, tak jsem psa vzal a potom slezl i on," vypráví Šuba.

Poté oba rychle utekli do bezpečí, a to už k požáru přijeli hasiči i policie.

"Bylo to hrozně rychlé a také hrůzostrašné. Praskaly luxfery a kouřilo se i ze zavřených oken, gumy se úplně tavily. Měl jsem strach, že něco vyletí. Přední okna letěla možná až deset metrů na ulici a my jsme nevěděli, co v tom baráku ještě je, co tam číhá, třeba plynová bomba. Hořelo to hrozně rychle a bylo to celkem děsivé," popisuje Šuba.

Jako dobrovolný hasič ovšem věděl, do čeho jde a s odstupem říká, že by to určitě udělal znovu. Starosta Hranic Jiří Kudláček (Naše krásné Hranice) před pár dny oba dva dobrovolné hasiče, kteří byli na místě, otce i syna, ocenil. "Okamžitě přispěchali na místo události ještě před příjezdem záchranářů a z hořícího domu zachránili jednu osobu," uvedl starosta.

Osmdesátník podpálil benzínem dům v Lipníku. Kriminalisté ho obvinili z pokusu vraždy vnuka

Rozsáhlý požár zasáhl v polovině května jeden z rodinných domů v Lipníku nad Bečvou, krizová situace ale nevznikla náhodou. Oheň založil osmdesátiletý senior pravděpodobně kvůli rodinným sporům. Plameny uvěznily v domě jeho vnuka, mladíkovi se...

Osmdesátiletého prarodiče již policie obvinila z pokusu o vraždu. V domě rozlil benzín a hořlavinu zapálil. Potí nasedl do auta a odjel pryč. Výbuch a rozsáhlý požár zničil schodiště a v prvním patře uvěznil vnuka.

Podle kriminalistů byly motivem zřejmě rodinné spory. "Obviněný muž nebyl v minulosti trestně stíhán. Za zvlášť závažný zločin vraždy ve stadiu pokusu a přečin poškození cizí věci mu hrozí trest odnětí svobody na dvanáct až dvacet let," sdělil na začátku června mluvčí policie Libor Hejtman.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Město Hranice

Štítky vražda, děda, požár, vnuk, záchrana, dobrovolný hasič, ocenění, Hranice, Lipník nad Bečvou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.