pondělí 4. července 2022 Prokop

Do škol ve městech Olomouckého kraje nastoupí desítky ukrajinských prvňáků. Kapacita je dostatečná

Jen několik desítek ukrajinských prvňáčků by mělo nastoupit do prvních tříd v okresních městech Olomouckého kraje. Kapacita škol je podle zástupců radnic dostatečná, děti se zařadí do běžných tříd. Zástupci měst počítají i s tím, že počty se mohou snižovat v návaznosti na případný návrat jejich rodin na Ukrajinu.

V Přerově se do prvních tříd v osmi základních školách zapsali tři budoucí ukrajinští prvňáčci. "Podle předběžných odhadů bylo počítáno se zájmem v řádu jednotek - do 20 žáků. Převážná většina ukrajinských žáků se zapisovala do základních škol v průběhu druhého pololetí školního roku. Kapacita základních škol je dostačující," řekla vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

V Šumperku by mělo do prvních tříd nastoupit osm ukrajinských dětí. "Školy tento počet prvňáčků bez problémů přijmou. Vzhledem k tomu, že ukrajinské děti v Šumperku máme poměrně zmapované, protože navštěvují již nyní naše adaptační kurzy, počítali jsme s deseti dětmi, takže se realita od našeho odhadu neliší," řekla vedoucí odboru školství Olga Hajduková

Zdejší ZŠ nyní navštěvuje zhruba 80 ukrajinských dětí, další dvě desítky jsou v adaptačním kurzu a nastoupí do škol v září společně s osmi prvňáky. "Počítáme tedy, že v novém školním roce 2022/23 bude šumperské ZŠ navštěvovat 100 až 110 ukrajinských dětí. Samozřejmě roli bude hrát také vývoj situace na Ukrajině a případné návraty matek s dětmi na Ukrajinu, což se pomalu již děje," doplnila vedoucí odboru.

Školy zjišťují, kolik dětí z Ukrajiny usedne v září do lavic. Kapacity jsou dostatečné, říká krajský radní

Se začátkem června se rozběhly zápisy ukrajinských dětí do prvních tříd základních škol. Řadu nových žáků přijaly školy v Olomouckém kraji již v uplynulých měsících při jejich příchodu do regionu. Podle krajského radního pro oblast školství Aleše...

V Prostějově by podle mluvčí radnice Jany Gáborové mělo do prvních tříd nastoupit v září 12 ukrajinských dětí, i tam kapacita škol stačí. V Jeseníku je zatím zapsáno do první třídy zdejší ZŠ jediné dítě z Ukrajiny. Na konci června by mělo být druhé kolo zápisu.

Olomouc zatím podklady k zápisu ukrajinských dětí zpracovává. "V novém školním roce nepředpokládáme vznik tříd pro ukrajinské děti, všechny by měly být integrované do tříd MŠ nebo ZŠ. Adaptační skupiny ukončí svůj provoz k 30. červnu," řekla mluvčí radnice Radka Štědrá. Nyní je v olomouckých ZŠ podle ní zhruba 200 žáků a v mateřských školách na 30 dětí. "Zda všichni nastoupí od 1. září do škol, bude zřejmé opět až po ukončení zápisu. Ale již teď víme, že se hlásí do škol i děti, které nebyly do adaptačních skupin přihlášeny a doposud bydlely například mimo Olomouc," doplnila mluvčí.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky prvňáci, Ukrajina, školy, školní rok, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.