úterý 27. září 2022 Jonáš

Kraj ožívá letními výlety, region láká na turistické novinky

Třiaosmdesát tipů na výlet nabízejí na začátku nové turistické sezony speciální webové stránky v Olomouckém kraji. Region láká na osvědčené atraktivity i nové cíle, které se návštěvníkům poprvé představily teprve nedávno. V průběhu posledních let se rozšířily také možnosti nabíjení elektrokol nejen v oblasti Jeseníků.

Jednou z novinek pro zájemce nejen o vojenskou historii je teprve v červnu otevřený bunkr v Přáslavicích. Podzemní objekt před desítkami let sloužil jako záložní zesilovací stanice, nyní si jej mohou zájemci prohlédnout po předchozí rezervaci.  

Přísně tajná podzemní ústředna se otevře veřejnosti. Bunkr u Olomouce měl ustát i jaderný výbuch

Čtyři podlaží pod zemský povrch sahá v minulosti přísně utajovaný komunikační komplex v Přáslavicích u Olomouce. Objekt, který měl vydržet i případný nedaleký výbuch atomové zbraně, se v červnu otevře návštěvníkům pro zážitkové prohlídky. Bunkr...

O odborně zrestaurovanou roubenou stodolu se rozrostla expozice Hanáckého muzea v Příkazech, části výjimečné ukázky lidové architektury dosahují stáří takřka pět století. „Řadu novinek nabízejí i Jeseníky. Zajet si tam můžete klidně na elektrokole – síť nabíjecích stanic se opět rozšířila,“ podotkla mluvčí olomouckého hejtmanství Eva Knajblová.

„Na střední Moravě se dají kola nabít už na čtyřiceti místech. Další nabíječky najdou cykloturisté v Jeseníkách. Poznávat Olomoucký kraj ze sedla kola je jeden z nejhezčích prázdninových zážitků,“ láká za řídítka Milada Sokolová (ODS), uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Elektrokola a koloběžky jako nové riziko na horách. Někdy to končí i fatálně, varuje náčelník horské služby

Tvrdý pád, rozseknutá helma a poranění páteře. Do nebezpečných situací se dostávají někteří návštěvníci Jeseníků na kolech či koloběžkách. Pomoc při těchto úrazech tvoří v letním období podle náčelníka tamní horské služby Vítězslava Kallera až...

Mezi tradičně nejnavštěvovanější cíle patřila v uplynulém roce také zoologická zahrada na Svatém Kopečku, která připravuje rozšíření zóny safari, kterou návštěvníci projíždějí ve vláčcích. Vysoké oblibě se u turistů těší také zřícenina hradu Helfštýna, která nabízí také noční prohlídky.

Na exkurzi je možné zavítat také například do pivovaru Tvarg ve Velké Bystřici, kde se vyrábí i tvarůžky. „Při cestě do Jeseníků se návštěvníci Olomouckého kraje mohou ubytovat v litovelském kempu, který pro návštěvníky připravil nové zázemí. V Litovelském Pomoraví budou od července v provozu formanské vozy,“ upozornila na další novinky Knajblová.

„V Jeseníkách určitě doporučuji prohlídku Dlouhých strání. Zajímavých cílů jsou ale v horách desítky,“ dodala Sokolová s tím, že zajímavé náměty na poznávání Olomouckého kraje naleznou lidé také na webu.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Olomoucký kraj Tourism

Štítky Turistika, atrakce, cyklostezka, cyklistika, výlet, elektrokolo, nabíječky, Helfštýn, Tvarg, Litovel, bunkr, Přáslavice, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.