pondělí 15. srpna 2022 Hana

Olomoucká arcidiecéze má nového správce. Dočasně ji povede Josef Nuzík

Do doby jmenování nového metropolity moravského povede olomouckou arcidiecézi dosavadní pomocný biskup a generální vikář Josef Nuzík. Rozhodla o tom volba takzvaného sboru poradců. Josef Nuzík bude zastávat funkci administrátora, bývalý olomoucký arcibiskup Jan Graubner totiž od soboty stojí v čele pražského arcibiskupství.

„Volbu sboru konzultorů přijímám s vědomím své lidské nedostatečnosti a také toho, že diecéze potřebuje dočasného správce. Tato služba přitom pro mě není neznámá, protože jsem prožil třináct let let jako generální vikář vedle arcibiskupa Jana,“ byla první slova nově zvoleného administrátora Josefa Nuzíka.

Předpisy týkající se nově zvoleného administrátora přibližuje oficiál církevního soudu Libor Botek. „Má stejné povinnosti jako diecézní biskup: povinnost rezidence, mše svaté pro populo nebo účasti na naddiecézních zasedáních církevní provincie a biskupské konference,“ vyjmenovává. 

Jan Graubner převzal úřad pražského arcibiskupa. Ve službě by měl být tři nebo čtyři roky

Do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec usedl třiasedmdesátiletý Jan Graubner, dosavadní olomoucký arcibiskup, při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Stal se tak 37. pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku...

Přesto je podle tiskové zprávy olomoucké arcidiecéze právní postavení administrátora v praxi omezeno obecným pravidlem sede vacante nihil innovetur, tedy „v době uvolnění úřadu diecézního biskupa se neprovádějí žádné změny“.

Je tak zakázáno, aby administrátor prováděl jakékoli úkony, které by mohly způsobit škodu nebo újmu diecézi a biskupským právům. „Administrátor také nesmí udělovat exkardinaci nebo rozhodovat o inkardinaci kleriků, odvolávat kancléře nebo diecézní notáře, zakládat veřejná sdružení věřících nebo jmenovat faráře, ledaže by farnost byla neobsazená déle než rok,“ objasnil mluvčí olomoucké arcidiecéze Jiří Gračka.

Nový pražský arcibiskup Jan Graubner vedl olomouckou arcidiecézi bezmála třicet let. Stál u obnovení Charity ve svobodném Československu, byl iniciátorem Tříkrálové sbírky, zasloužil se o založení tradice Dnů lidí dobré vůle na Velehradě a stál například u vzniku církevních škol na Moravě. Podle Graubnera by jeho nástupce v Olomouci mohl papež vybrat přibližně za rok.

Josef Nuzík se narodil 25. července 1966 ve Strání v zemědělské rodině. Po maturitě pracoval jako soustružník, na podzim roku 1989 pak začal svou přípravu ke kněžství. Jáhenské svěcení přijal roku 1994 a jáhenskou službu vykonával v Novém Jičíně, kde posléze – po přijetí kněžského svěcení 17. června 1995 z rukou arcibiskupa Jana Graubnera – působil také jako farní vikář. Od léta roku 1996 sloužil jako farní vikář v Luhačovicích a Pozlovicích, v roce 1997 byl jmenován administrátorem farnosti Nivnice a souběžně spravoval také Korytnou. V roce 2003 byl jmenován farářem ve Štípě u Zlína a zároveň administroval farnost Hvozdná, přitom byl i děkanem vizovického děkanátu.
V roce 2005 byl jmenován vicerektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci, kde působil čtyři roky. V roce 2009 ho arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem, v tomto období byl také ustanoven kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci. Papež František ho 5. července 2017 jmenoval titulárním biskupem diecéze Castra Galbae a pomocným biskupem olomouckým. Biskupské svěcení z rukou arcibiskupa Jana Graubnera přijal 14. října 2017.
Zdroj: Arcibiskupství olomoucké

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Člověk a víra/Dominik Novák

Štítky Církev, víra, arcibiskupství, Jan Graubner, Josef Nuzík, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.