čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Koncert v Hanáckých kasárnách vynesl ukrajinským uprchlíkům 65 tisíc korun

Benefiční koncert na nádvoří Hanáckých kasáren v centru Olomouce, ve kterých sídlí asistenční centrum pomoci Ukrajině, vynesl 65 tisíc korun. Výtěžek pomůže uprchlíkům před válečným konfliktem na Ukrajině, kteří pobývají v kraji. Olomoučtí filharmonici zahráli skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Vítězslava Nováka, Josefa Suka a Oskara Nedbala.

Prostory běžně nepřístupných Hanáckých kasáren v pondělí rozezněly skladby českých skladatelů, které zahrála Moravská filharmonie Olomouc. Šlo zároveň o jeden ze tří koncertů u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Dirigoval indický dirigent Debashish Chaudhurih.

"Koncertem jsme důstojně oslavili zahájení našeho předsednictví v Radě Evropské unie. Konal se v mimořádných prostorách Hanáckých kasáren, kde sídlí KACPU. Chci poděkovat všem, kteří v našem kraji pomáhali a pomáhají zvládnout složitou situaci válečných uprchlíků,“ sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

"Když jsme před pár měsíci začali připravovat kulturní program k českému předsednictví, zrovna vypukl konflikt na Ukrajině. Napadlo mě proto dvě témata propojit do jednoho místa a tím se stalo nádvoří Hanáckých kasáren. Večer se povedl zejména díky Moravské filharmonii a unikátnímu prostoru," podotkl krajský radní pro kulturu Jan Žůrek (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).

Olomoucká fakultní nemocnice denně ošetří desítky uprchlíků z Ukrajiny, provoz to neomezuje

Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc denně ošetří několik desítek uprchlíků z Ukrajiny, několik ukrajinských pacientů je zde hospitalizovaných. Nemocnice péči o ukrajinské běžence zvládá a nemusela omezit standardní provoz. Do Olomouckého kraje...

Podle mluvčí filharmonie Kláry Mars to byl první ze tří chystaných červencových koncertů filharmonie spjatých s předsednictvím země v Radě EU a rovněž se stým výročím založení Svazu Čechů v Chorvatsku. Z tohoto důvodu se další dva koncerty uskuteční 7. a 8. července před chorvatským publikem. Videozáznam z koncertu na nádvoří Hanáckých kasáren je k vidění na YouTube kanálu Olomouckého kraje.

V Olomouckém kraji bylo dosud registrováno více než 11 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Největšímu náporu centrum čelilo v březnu, v následujících týdnech počty ukrajinských uprchlíků klesly. Na začátku uprchlické vlny asistenční centrum v Hanáckých kasárnách denně odbavilo až 500 uprchlíků.

Hodnocení článku je 32 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Olomoucký kraj

Štítky Ukrajina, koncert, benefice, hudba, Rusko, agrese, Hanácké kasárna, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.