úterý 27. září 2022 Jonáš

Prostějov plánuje novou cyklostezku na Hloučele. Zkoumá trasu, která by ušetřila zeleň

Na nový úsek cyklostezky v biokoridoru Hloučela v Prostějově, která propojí výpadovku na Olomouc s Vrahovicemi, se mohou těšit zdejší cyklisté. Radnice nyní zkoumá novou trasu, která by byla levnější a padlo by jí za oběť méně stromů. Ochránci přírody to schvalují, namítají však, že postoj města k zeleni je nekoordinovaný.

Město Prostějov proslulé mizerným postojem k zeleni při přípravě dalšího úseku cyklostezky v biokoridoru Hloučela najednou myslí na stromy. 

"Projekt řeší napojení cyklostezky na již realizovanou manipulační plochu pod mostem v ulici Olomoucká až po ulici Vrahovickou. Je třeba říci, že stezka vede biokoridorem Hloučela a její realizací by došlo k obrovskému zásahu do vzrostlé zeleně. Zpracovatel byl proto požádán o prověření možnosti alternativní trasy po jižním břehu toku Hloučely," potvrdil náměstek primátora pro investice Jiří Rozehnal (ANO).

Na této trase by podle něho navíc odpadly stavba jedné lávky a zpevnění břehu, město by tak ušetřila asi čtyři miliony korun. "Zároveň by tím byl snížen i počet stromů určených ke kácení," tvrdí náměstek. 

Nová trasa znamená výkupy pozemků, město již svolalo jednání s majiteli. Změnu projektu a výkup pozemků již odsouhlasili radní města.

Prostějov odložil změnu územního plánu. Lidé se bouřili proti možnosti stavět blízko lesoparku

Varianta pátého územního plánu v Prostějově se odkládá. Na mimořádném jednání zastupitelstva pro tento krok hlasovalo všech 31 přítomných zastupitelů. Nová podoba důležité koncepce pro rozvoj města se stala terčem kritiky kvůli pozemkům u...

Postup města ocenil opoziční prostějovský zastupitel a ochránce zeleně Jan Navrátil (Změna pro Prostějov). "Vítám jakoukoliv snahu, když město chce své projekty řešit ve prospěch zeleně, ale chybí mi koordinace. Teď se například řeší nová podoba Husova náměstí, kde je malý travnatý plácek. Ten se má rozkopat a celé náměstí změnit. Koncepce zeleně není ucelená," je přesvědčen Navrátil.

Opozice také dlouhé roky volala po výkupu pozemků na jižním okraji Prostějova, kde by měl vzniknout další pás zeleně. S výkupy radnice začal až v posledním období. Na jihu města také vznikl nový park a další radnice plánuje ve Vrahovicích, jen na poslední chvíli se však ochráncům přírody a obyvatelům podařilo odvrátit změnu územního plánu, která by těsně k Hloučele pustila bytovou výstavbu, a biokoridor tak nenávratně poškodila.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto mojevalasko.cz

Štítky cyklostezka, stavba, stromy, kácení, zeleň, Hloučela, ochránci přírody, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.