úterý 27. září 2022 Jonáš

FOTOGALERIE: Výstava v Prostějově představuje speciální síly. Vidět lze předměty z bojových misí

Unikátní výstavu věnovanou elitnímu prostějovskému vojenskému útvaru, který téměř 20 let funguje pod názvem 601. skupina speciálních sil generála Moravce, připravilo Muzeum a galerie v Prostějově. Zájemci až do začátku září mohou vidět uniformy, zbraně nebo dobové dokumenty například z misí v Afghánistánu nebo Mali.

"Výstava s názvem 70 let vojenského útvaru 8280 s podtitulem 601. skupina speciálních sil generála Moravce se týká právě tohoto útvaru, který sídlí v Prostějově již 70 let. Výstava byla domlouvána dlouho dopředu, jejím autorem je člen klubu vojenské historie Výsadkáři 8280 Tomáš Mišlan z Mladé Boleslavi," řekl kurátor výstavy Václav Horák.

Prostějovské muzeum podle něj se zdejším elitním útvarem spolupracuje delší dobu, výstava byla připravena právě u příležitosti jeho 70. výročí. "Výstava připomíná však i další výročí, jednak je to 80 let od operace Anthropoid, kdy došlo k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, a také 75. výročí vzniku výsadkové armády, která tady v Československu působila," doplnil Horák.

Výstava mapuje nejen samotnou historii útvaru, působení elitní jednotky české armády na různých místech, ale i přehled jejích velitelů či její organizaci. Nechybějí ukázky dobových uniforem, současné výbavy elitních vojáků, jejich zbraní, ale i medailí a ocenění. Procházku expozicí doplňují historické fotografie, nadšence potěší i osobní předměty vojáků.

"Každý kousek má něco zajímavého do sebe. Jsou tady například originály z misí, které prošly přímo s lidmi, či originální věci z druhé světové války po výsadkářích. Asi bych nevyzdvihoval jeden, zajímavý je celek," řekl autor výstavy Tomáš Mišlan.

Speciální síly z Prostějova vydaly tradiční kalendář. Pro zájemce je limitovaných 300 výtisků

Speciální síly generála Moravce z Prostějov ve spolupráci s nadační fondem vydaly kalendář na rok 2022. Zájemci si mohou koupit jeden ze tří stovek výtisků z limitované série. Nadační fond pomáhá rodinám vojáků, kteří ve službě utrpí úraz nebo...

Z rozměrných exponátů je na výstavě zastoupen například speciální vak na zásobování týlu, který shazovala letadla na potřebná místa, kam se nemohla dostat technika. "Vešlo se do něj až 130 kilogramů materiálu," doplnil Mišlan.

Elitní vojáci z Prostějova mají za sebou mise například v Afghánistánu nebo v Mali. V české armádě jde o jediné zástupce speciálních sil. Vycvičení jsou například pro speciální průzkum a získávání strategických informací, přepadové akce nebo navádění přesné munice na cíl. V minulosti byli zařazeni pod vojenskou tajnou službu Vojenské zpravodajství, od počátku 2015 jsou začleněni do Armády ČR.

Útvar vznikl v říjnu 1952 jako výsadková brigáda. V Prostějově působí od roku 1960, kam byl přemístěn z Prešova, jako 22. výsadková brigáda. Poté prošel několika reorganizacemi - v roce 1995 vznikla 6. speciální brigáda, po vstupu ČR do NATO se struktura jednotky nadále přibližovala jeho standardům, v roce 2001 vznikla 6. skupina speciálních sil. Při armádní reformě v červenci 2003 byla přebudována na 601. skupinu speciálních sil.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šverdík

Štítky výstava, elitní síly, průzkum, Afghánistán, muzeum, armáda, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.