pondělí 15. srpna 2022 Hana

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Zlín: objevte cihlové město za jediný víkend

PR článek

Zlín je unikát, který by měl každý alespoň jednou v životě navštívit. Zlíňáci ho milují pro jeho baťovské domečky ve stráních, pro nově opravené parky, kde se odehrává většina společenského života, pro procházky staletým továrním areálem. Pojďte si unikátní Zlín objevit také pro sebe.

Když na konci 19. století přišli sourozenci Baťovi do Zlína, bylo to poklidné valašské městečko. Průmyslová revoluce, kterou tu vizionář Tomáš Baťa rozpoutal, změnila jeho ráz. Vyrostly tu nejmodernější továrny, pro dělníky z pasek domy s tekoucí vodou a splachovacím záchodem, byl tu propracovaný systém úplně všeho, co lidský život zahrnuje – od školství přes organizaci práce až po trávení volného času.

Továrny Baťa stavěl před sto lety. Dnes se povedlo řadu budov revitalizovat a vdechnout jim život. Na platformě 14 | 15 Baťův institut se konají koncerty, v bývalých fabrikách sídlí muzeum, knihovna, galerie, firmy, kavárny a restaurace…. Díky tomu je dnes Zlín unikátem.

Jeho srdce tvoří tovární areál postavený z červených cihel, obklopený zalesněnými čtvrtěmi dělnických domků, které dnes patří k nejstylovějšímu bydlení ve městě. Patří sem i architektonické unikáty, jako jsou ředitelské vily či prosklený Památník Tomáše Bati, zářící nad městem.

Industriál v továrním areálu a unikátní architektura

A kde začít? Rozhodně v místě, které udělalo Zlín Zlínem – v továrním areálu. První kroky směřujte do Muzea jihovýchodní Moravy v budově 14 | 15 Baťova institutu. Dozvíte se, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka.

Pokračujte do tzv. mrakodrapu - 21. budovy, která byla dříve sídlem firmy Baťa a dnes je zde krajský úřad. Domluvte si projížďku pojízdnou kanceláří ve výtahu a podívejte se na cihlové město z výšky 16. etáže (vyvézt se tam můžete i páternosterem!). Představu o skutečně unikátní funkcionalistické architektuře Zlína si nejlépe uděláte z terasy 21. budovy, odkud budete mít jako na dlani továrnu, obslužnou čtvrť s obchodním domem i baťovské domky.

Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování. Pomůže vám s tím skvělý průvodce jménem Zlínský architektonický manuál, kde najdete podrobně popsané všechny objekty, ale taky vytipované stezky za tím, co vás zrovna bude zajímat. Město Zlín navíc nyní každou středu a sobotu pořádá jedinečné komentované prohlídky.

Spoustu tipů na výlety a procházky najdete i na webu destinační společnosti Zlínsko a Luhačovicko

Kde se najíst?

Zlín je skvělým místem pro ty, kdo milují kávu a rádi ji objevují. Najdete tu taky řadu skvělých bister, několik dobrých restaurací a jeden opravdu výjimečný bar.

Doporučujeme zajít si do Bistrotéky Valachy v rekonstruovaném Obchodním domě Zlín, kde se vaří z poctivých surovin a pochutnáte si tu od snídaní až po večeře. Dělají se tady kurzy vaření, můžete si tu nakoupit farmářské produkty z celého regionu a cvrčí to tu krásně živým ruchem dobré gastronomie. Kdo by raději něco rychlého do ruky, najde v přízemí také Kornuterii nebo pekařský pult, kde mají vždycky plné pulty dobrot. Do Obchodního domu kdysi chodili obědvat Baťovi zaměstnanci, dnes je to krásně rekonstruovaná budova s obchody a restauracemi, kde se skvěle najíte po celý den.

Večer pak zajděte do Baru 1931 a dejte si některý ze zdejších skvělých drinků. Barmani připravili i originální koktejly inspirované Zlínem k oslavám jeho 700. výročí. Co třeba ochutnat baťovský Dřevák, Páternoster nebo koktejl Emil Z., věnovaný legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi, jenž začínal svou hvězdnou kariéru právě v Baťově městě?

Za Dalím i na asijskou masáž

A to není ve zlínském Obchodním domě vše. Právě nyní hostí unikátní výstavu, na které se seznámíte s tvorbou legendárního surrealisty Salvadora Dalího. Koná se do 8. září v Galerii Desítka v 10. podlaží, na střeše Obchodního domu. Prohlédnout si můžete stovku děl vynikajících jedinečnou poetikou i díla představující průřez Dalího tvorbou – od grafik přes sochy až po užité umění. Expozici doplňuje dokumentární film a originální portrétní fotografie Dalího fotografa Václav Chocholy. Vydat se můžete i na večerní komentované prohlídky a po dobu výstavy je v Galerii Desítka mimořádně otevřena kavárna s jedinečným výhledem na centrum Zlína a zlínský mrakodrap.

Vnitřek Obchodního domu nově zdobí i 3D obrazy s tématikou Dalího děl, u nichž pořídíte originální fotografii.

A kdybyste si po tom poznávání potřebovali odpočinout, přímo v Obchodním domě můžete relaxovat ve Fyzio Garden, kde nabízejí vyhlášené thajské, ayurvédské nebo khmérské masáže. Z odpočinkové terasy je od šálku čaje hezký výhled na legendární Kongresové centrum architektky Evy Jiřičné.

S dětmi do nejkrásnější zoo a za historií filmu

A kde si ještě odpočinout? V centru Zlína najdete zrekonstruovaný Park Komenského, kam dnes Zlíňané nejčastěji míří za posezením a setkáváním s přáteli. Můžete si tu dát jídlo z některého z bister, skleničku, dopřát si piknik a odpočinout ve stínu stromů, konají se tu i příležitostné koncerty. Vezměte sem i děti. Můžou jezdit na koloběžce nebo si pohrát na novém velkém hřišti.

Co si rozhodně – nejen s dětmi - nesmíte nechat ujít, je návštěva Zoologické zahrady Zlín, která je vůbec nejnavštěvovanějším turistickým místem na Moravě. Nové expozice jsou často průchozí, můžete si tu pohladit rejnoka, pozorovat loni narozené africké slůně, dovádějící v novém výběhu Karibuni, nebo navštívit největší expozici jaguárů v Evropě.

Skvělým místem pro děti je Filmový uzel v areálu bývalých filmových ateliérů na Kudlově. Tři patra plná filmů zahrnují animátorskou dílnu i povedený Tvořivý chlívek prasátka Lojzíka.

Ohodnoť článek

Foto Zlínsko-Luhacovicko.cz, Obchodní dům Zlín, Bistrotéka Valachy

Štítky Zlín, prohlídka, Zlínsko-Luhacovicko.cz, Obchodní dům Zlín, Bistrotéka Valachy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.